Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podanie o staż. Jak napisać?

2
Podziel się:

Jeśli ubiegasz się o staż, prawdopodobnie będziesz musiał przesłać podanie o staż jako część swojego wniosku. Twoje dokumenty powinny być dostosowane do konkretnego stanowiska i powinny zawierać przykłady z doświadczeń zawodowych, akademickich i pozaszkolnych.

Starannie przygotowane podanie o staż może zwiększyć szanse kandydata na sukces
Starannie przygotowane podanie o staż może zwiększyć szanse kandydata na sukces (Pixabay.com)

Wskazówki dotyczące pisania podania o staż

Użyj odpowiedniego formatu listu biznesowego, wysyłając swój list motywacyjny pocztą. Na początku podaj swoje dane kontaktowe razem z numerem telefonu, a także datę i dane pracodawcy, do którego się zwracasz. Pamiętaj, aby podać poprawne zakończenie listu, na przykład "Z wyrazami szacunku" i podpisać go odręcznie na dole. Jeśli wysyłasz podanie o staż pocztą e-mail, nie musisz podawać informacji kontaktowych u góry i zamieszczać odręcznego podpisu na dole.

Zindywidualizuj swoje podanie o staż

Pamiętaj, aby napisać unikalny list motywacyjny dla każdego stażu, o który się ubiegasz. Podkreśl umiejętności, które odnoszą się do konkretnego wykazu praktyk. Główny nacisk powinien zostać położony na umiejętności przydatne do danego stażu.

Użyj słów kluczowych

Jednym ze sposobów zindywidualizowania listu, jest użycie słów kluczowych z opisu praktyk. Na przykład, jeśli wizytówka mówi, że stażysta musi mieć doskonałe "umiejętności zarządzania czasem", podaj przykład tego, jak wykazałeś się umiejętnościami zarządzania czasem w przeszłości.

Podaj konkretne przykłady

Jeśli twierdzisz w swoim podaniu o staż, że masz szczególną umiejętność, upewnij się, że udowodniłeś to na konkretnym przykładzie ze swojego doświadczenia zawodowego, akademickiego lub pozaszkolnego.

Podkreśl swoje doświadczenie akademickie

W liście można wymienić doświadczenie akademickie, jeśli dotyczy ono tego stanowiska. Szczególnie gdy masz ograniczone doświadczenie zawodowe, możesz użyć przykładów ze szkoły lub ze studiów, aby pokazać, że zdobyłeś już jakieś szczególne umiejętności. Jeśli na przykład staż wymaga pracy w ramach zespołu, podaj przykład udanego projektu zespołowego, nad którym pracowałeś.

Dołącz informacje na temat swoich dodatkowych umiejętności

Możesz również podać szczegóły dotyczące odpowiedniego doświadczenia z zajęć dodatkowych lub pracy wolontariackiej. Na przykład reporter gazety uczelnianej może wskazywać na umiejętności prowadzenia rozmów i pisania; historia wolontariatu w schronisku może stanowić przykład silnych umiejętności interpersonalnych i organizacyjnych. Podanie o staż musi wykazać wszystkie twoje atuty.

Podsumowanie zachęcające do działania

Swoje podanie o staż możesz zakończyć podsumowaniem, które zachęci rekrutera do skontaktowania się właśnie z tobą. Wcześniej dowiedz się, jakie się poszczególne kroki rekrutacji na staż.

Edytuj, edytuj, edytuj

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić swoje podanie o staż pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych. Wiele staży jest bardzo konkurencyjnych, a każdy błąd może zmniejszyć szanse na przystąpienie do rozmowy rekrutacyjnej. Należy również unikać używania zbyt wielu słów, aby przekazać swoje informacje i intencje. Postaraj się pisać krótko i w sposób ukierunkowany.

W Internecie możesz znaleźć wzory podania o staż. W kontekście formalnym nie różni się ono zasadniczo od żadnego oficjalnego pisma. Wzorować się możesz na przykład na tradycyjnym liście motywacyjnym, ale skierowanym na konkretne stanowisko.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
PomPom
5 lata temu
Wydaje mi sie , ze lepiej juz podrasowac swoje cv i postarac sie o lepsza prace... skorzystanie z szybkiecv to w sumie chwila, a serio mozna nałapać wiele fajniejszych ofert
ceniący swój ...
5 lata temu
W pierwszej pracy po studiach zarabiałem ok. 8k w przeliczeniu na peeleny. Nie bawiłem się w żadne (pół)darmowe staże. Można? Można. Nie wyobrażam sobie upokarzania się pisząc "unikalne listy motywacyjne" po to, żeby ktoś w drodze łaski pozwolił mi pracować u niego za (pół)darmo. Wolałbym wysypiać się do południa, a potem jeździć na rowerze albo przy brzydkiej pogodzie czytać książki.