Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podatek dochodowy przedsiębiorców - rodzaje i wysokość

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy muszą płacić podatek od dochodów, które uzyskali, prowadząc działalność gospodarczą. Możliwości i sposobów rozliczeń jest dość sporo. Jak to wszystko działa?

Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z metod rozliczania podatku dochodowego
Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z metod rozliczania podatku dochodowego

Podatek dochodowy musi płacić każda osoba, która uzyskuje dochód. Nie ma znaczenia czy jest to dochód z umowy o pracę czy z działalności gospodarczej. W tym materiale przedstawimy kilka ważnych informacji o płaceniu podatków przez właścicieli firm.

Jaki podatek płaci przedsiębiorca?

Ustawa o podatku dochodowym umożliwia rozliczanie się dwoma podstawowymi metodami:

  • według skali podatkowej gdzie oprocentowanie wynosi 18 proc. lub 32 proc.,
  • rozliczając podatek liniowy w wysokość 19 proc.

Możliwe są też tzw. zryczałtowane formy opodatkowania. Zaliczają się do nich:

  • ryczałt ewidencjonowany,
  • karta podatkowa.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jeżeli podatek dochodowy przedsiębiorca chce płacić w formie ryczałtu ewidencjonowanego, to rozlicza go w zależności od osiągniętego przychodu, a także stawki ryczałtu przypisanej dla jego działalności. W tym przypadku koszty związane z uzyskaniem przychodu nie mają żadnego wpływu na to, ile podatku trzeba będzie zapłacić.

Żeby rozliczać się ryczałtem, nie można przekroczyć 250 000 euro obrotu, a także prowadzić określoną działalność.

Stawki podatku dla ryczałtu:

  • 20 proc. (m.in. wykonywanie określonych wolnych zawodów),
  • 17 proc. (m.in. wynajem samochodów osobowych lub prowadzenie usług parkingowych),
  • 12,5 proc. z tytułu umowy najmu, jeżeli roczne dochody z najmu przekraczają 100 000 zł,
  • 8,5 proc. (m.in. działalność gastronomiczna obejmująca sprzedaż napojów o zawartości alkoholu wynoszącej powyżej 1,5 proc.),
  • 5,5 proc. (m.in. działalność wytwórcza i budowlana) oraz
  • 3 proc. (m.in. usługi w zakresie handlu i gastronomii).

Karta podatkowa

Jeżeli rozliczamy podatek w formie karty podatkowej, to nie bierzemy pod uwagę w ogóle przychodów i kosztów. W przypadku ryczałtu płaci się po prostu jednolitą stawkę podatku.

Zależy ona m.in. od rodzaju usług, które wykonuje przedsiębiorca, liczby ludności w miejscowości, gdzie działalność jest prowadzona, a także wielkości zatrudnienia.

Pełna lista działalności, które mogą korzystać z tej formy rozliczania, można znaleźć w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatek według skali

Najpopularniejsze jest jednak rozliczanie według skali podatkowej. W przypadku skali podatkowej mamy dwie stawki podatku: 18 proc. i 32 proc.

Jak się je stosuje? Wszyscy, których dochód w określonym roku podatkowym nie jest wyższy niż 85 528 zł, płacą podatek według stawki 18 proc. Podatek jest pomniejszany o kwotę, która zmniejsza podatek, czyli 556,02 zł. Jeśli dochód jest wyższy niż 85 528 zł, to podatek wynosi 15 395,04 zł + 32% od nadwyżki powyżej 85 528 zł.

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć swój dochód, odliczając od niego zapłacone w danym okresie rozliczeniowym składki ZUS na ubezpieczenie społeczne. Składki zdrowotne odprowadzone do ZUS-u zmniejszają podatek.

Dochód można też obniżyć, jeśli odliczymy od niego wszelkie koszty, które są związane z prowadzeniem firmy. Mogą to być np. koszty sprzętu komputerowego, użytkowania samochodu czy wynajmu biura. Dodatkowo przedsiębiorca może też skorzystać z różnych ulg, które przysługują też osobom prywatnym.

Podatek liniowy

Jeśli przedsiębiorca zarabia dużo (ponad 100 000 zł rocznie), może płacić podatek w wysokości 19 proc, tzw. podatek liniowy. Taka forma opodatkowania nie pozwala jednak na skorzystanie z większości ulg podatkowych, a także na rozliczanie się wspólnie z małżonkiem.

W przypadku takiej metody można jedynie odliczyć od dochodu składki ZUS na ubezpieczenie społeczne. I jak poprzednio składki zdrowotne, które odlicza się od podatku.

Rozliczanie podatkiem liniowym jest dozwolone dla tych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)