Ustawa o podatkach lokalnych mówi, że nieruchomość opodatkowana jest najwyższą stawką podatkową, jeśli związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli _ przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych _, takie opodatkowanie go nie dotyczy.
Ustawodawca nie określił jednak, jakie właściwie _ względy techniczne _ _ uniemożliwiają prowadzenie w budynku działalności. _Trzeba zaznaczyć, że najwyższa stawka podatku od nieruchomości dotyczy także tych zabudowań, w których czasowo działalności prowadzić nie można, stałoby się to jednak możliwe po ich adaptacji lub remoncie.
W rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach sprawie (sygn. I SA/Gl 367/09) spółka zaskarżyła decyzję prezydenta miasta, który nałożył na nią najwyższe stawki podatkowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t34431.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek;od;nieruchomosci;-;jak;zaplacic;mniej,230,0,540902.html) Podatek od nieruchomości - jak zapłacić mniej
Przed WSA spółka argumentowała, że nieruchomości będące przedmiotem wydanej przez organ decyzji, nie mogą być i nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. Brak jest m.in. przyłączenia gazowego i szeregu potrzebnych zezwoleń, a stan nieruchomości uniemożliwia prowadzenie tam działalności.
Spółka argumentowała również, że nieruchomość ta składała się z działki gruntu bez przyłączy mediów i bez samodzielnego dostępu do ulicy, na której istniała ruina budynku hali nie nadająca się do prowadzenia w niej jakiejkolwiek działalności gospodarczej.
WSA przyznał podatnikowi rację, argumentując, że w wyniku prowadzonych prac budowlanych powstanie faktycznie nowy budynek.