Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podatek ryczałtowy. Ile wynosi i jak się go rozlicza?

0
Podziel się:

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, może rozliczać podatek na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest podatek ryczałtowy. Dowiedz się, o co chodzi w podatku ryczałtowym.

Nie każda firma może korzystać z podatku ryczałtowego
Nie każda firma może korzystać z podatku ryczałtowego

Podatek ryczałtowy jest jednym ze sposobów rozliczenia podatku. Opiera się na tym, że do wyliczenia podatku bierze się pod uwagę cały przychód bez pomniejszania o koszty uzyskania takiego przychodu. W związku z tym może się on wydawać bardzo atrakcyjnym sposobem rozliczeń.

Z ryczałtu mogą skorzystać osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale też najmu czy dzierżawy, a także innych umów o podobnym charakterze. Jak w wielu przypadkach, także i tutaj mamy wyjątki. Chodzi tu np. o:

  • wszystkie te usługi, które są związane z leśnictwem;
  • roboty ogólnobudowlane;
  • usługi związane z budowaniem linii telekomunikacyjnych;
  • sprzedaż hurtową paliw, metali i chemikaliów;
  • hurtowa sprzedaż maszyn, statków;
  • usługi licencyjne związane z grami komputerowymi;
  • nadawanie programów ogólnodostępnych;
  • usługi agencji informacyjnych.

Wysokość ryczałtu

Ryczałt w wysokości 20 proc. będą rozliczać osoby wykonujące niektóre wolne zawody (lekarze, stomatolodzy, weterynarze). 17 proc. zapłacą ci, którzy uzyskują przychody m.in.: z wynajmu samochodów osobowych, usług zakwaterowania, czy fotograficznych.* 8,5 proc. ryczałtu* zastosują ci, który uzyskują przychody, np. z działalności gastronomicznej (sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.) albo usługi wychowania przedszkolnego i przychody, które wiążą się ze zwalczaniem pożarów. 5,5 proc. stawka podatku odnosi się do robót budowlanych lub przewozu ładunków. 3 proc. stawka dotyczy przedsiębiorców, którzy osiągają przychody z działalności gastronomicznej (z wyjątkiem sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu), a także w związku z działalnością usługową w zakresie handlu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie przysługuje osobom, które przed rozpoczęciem działalności na ryczałcie rozliczały się na zasadach ogólnych (także z małżonkiem). Nie mogą z niego korzystać również osoby, które przed rozpoczęciem prowadzenia działalności zajmowały się tym samym w ramach stosunku pracy.

Sposób rozliczania ryczałtu

Można wybrać, czy podatek będzie naliczany co miesiąc, czy co kwartał. Naliczany jest on na podstawie ewidencji przychodów. Inny dokument to rejestr środków trwałych oraz ewidencja wyposażenia. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wymaga także przechowywania wszelkich dokumentów zakupu towarów.

W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na to, żeby rozliczać się ryczałtem, musi sporządzić pisemne oświadczenie, a potem dostarczyć je do urzędu skarbowego do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Ryczałt ewidencjonowany wymaga prowadzenia księgowości uproszczonej jako ewidencji przychodów. Jest prowadzona odrębnie za każdy rok podatkowy. Wystarczy wtedy prowadzić wyłącznie przychody z działalności gospodarczej. Nie trzeba prowadzić ewidencjonowania kosztów, bo przy ryczałcie patrzymy tylko na przychody. Trzeba jednak gromadzić i przechowywać dowody zakupu towarów na wypadek kontroli urzędu skarbowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)