Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Podatek VAT. O tym zapominają przedsiębiorcy

0
Podziel się:

Brak niezbędnych dokumentów, źle obliczana kwota podatku i niewłaściwe jego stawki. Sprawdź, na co uważać jeśli jesteś podatnikiem VAT.

Podatek VAT. O tym zapominają przedsiębiorcy
(istockphoto)

Właściciele firm objętych podatkiem od towarów i usług na samym początku działalności często zapominają o niezbędnych dokumentach, źle obliczają kwotę podatku i stosują niewłaściwe jego stawki. Sprawdź, na co jeszcze uważać jeśli jesteś podatnikiem VAT.

Niektórzy pierwszy błąd popełniają już przy samym zakładaniu działalności i nie rejestrują się w urzędzie skarbowym jako podatnicy VAT. Służy do tego formularz VAT-R. – _ Brak zgłoszenia powoduje, że dany podatnik jest podatnikiem VAT niezarejestrowanym _ ze _ wszystkimi konsekwencjami _ – przestrzega Tadeusz Haberka, dyrektor wrocławskiej Izby Skarbowej. – _ To znaczy, że zobowiązany jest do składania deklaracji podatkowych z wskazanym podatkiem należnym bez prawa do odliczenia podatku _ _ naliczonego. _ _ Po dokonaniu rejestracji podatnik może odzyskać podatek naliczony poprzez złożenie stosownych korekt deklaracji VAT. _

VAT-owcy nagminnie nie dotrzymują też terminów składania deklaracji podatkowych. Ten sam problem dotyczy rozliczeń w przypadku podatku dochodowego, o czym pisaliśmy w poradniku temu poświęconym. – _ Podatnicy VAT muszą składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym, którego dotyczy rozliczenie _ – tłumaczy dyrektor wrocławskiej Izby Skarbowej. W przypadku wyboru rozliczeń kwartalnych (o tym czytaj więcej tutaj)
deklarację należy złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kwartale, a więc kwietnia, lipca, października i stycznia kolejnego roku.

Obliczanie kwot VAT-u

Właśnie obliczanie podatku oraz ewentualnych jego nadwyżek to kolejne z uchybień, które wskazuje Tadeusz Haberka. – _ W deklaracjach podatkowych podatnicy wykazują nadwyżki podatku z przeniesienia w kwotach wyższych niż wynika to z rozliczenia za poprzedni miesiąc _ – mówi, po chwili tłumacząc. - _ Kwota nadwyżki podatku z przeniesienia do rozliczenia w bieżącym miesiącu/kwartale winna być zgodna lub co najmniej nie wyższa od kwoty wynikającej z rozliczenia podatku od towarów i usług z poprzedni miesiąc _.

Często również podatnicy dokonują odliczeń w przypadkach, gdy nie prawo im na to nie zezwala. - _ Przedsiębiorcy odliczają podatek naliczony od wydatków osobistych, czyli niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub niedających prawa do pełnego odliczenia (na przykład wydatki na paliwo, usługi gastronomiczne) _ – mówi dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu. Szczegółowe informacje na temat wydatków, które podlegają odliczeniu są wymienione w artykułach 86, 86a oraz 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zła stawka dla usług budowlanych

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, stosowanie przez przedsiębiorców stawki preferencyjnej przysługuje wyłącznie dla budowy i remontu, modernizacji obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. - _ Podatnicy tymczasem niewłaściwie stosują ją też dla usługi budowlanej związanej z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, na przykład wykonania śmietników, garaży czy parkingów _ – tłumaczy dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu. Wciąż zdarzają się również najbardziej prozaiczne z błędów, a więc te rachunkowe. VAT-owcy w ewidencjach podatkowych często źle sumują poszczególne pozycje, z czego wynikają nieporozumienia przy składaniu deklaracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupujesz kasę fiskalną? Państwo dołoży Na zakupie kasy fiskalnej możesz zaoszczędzić nawet 700 złotych. Sprawdź, jak to zrobić.
Zakładasz firmę? Od tego musisz zacząć Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to podstawa.
Rejestracja firmy w ZUS. Na co uważać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę gdy chcesz założyć firmę i zgłosić ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)