Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatnicy dostaną zwrot VAT za auto z kratką?

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy stracili prawo do odliczania VAT za zakup samochodu "z kratką" czy też paliwa do niego mogą ubiegać się o zwrot tego podatku.

W precedensowym wyroku w sprawie tak zwanego "wzoru Lisaka" , Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że jest on niezgodny z prawem Unii - donosi Rzeczpospolita.

Sąd stwierdził, że niezgodne z prawem unijnym regulacje można pominąć. A takimi są ograniczenia prawa do odliczenia pogarszające sytuację podatnika. Jeśli podatnik miał auto, od którego mógłby odliczyć VAT przed 1 maja 2004 r., to mógł to zrobić i później, nie zważając na ograniczenia - twierdzi dziennik.

Podatnicy VAT, którzy w związku ze wprowadzeniem "wzoru Lisaka" stracili prawo do odliczania VAT od zakupu samochodów oraz paliwa do nich mogą zażądać od fiskusa zwrotu tego podatku.

Wyrok może być jeszcze uchylony przez NSA. Ale sprawa jest precedensowa i ma duże znaczenie dla wszystkich właścicieli samochodów, którzy stracili prawo do odliczenia VAT po wejściu Polski do Unii Europejskiej -czytamy w Rzeczpospolitej.

| ODLICZANIE VAT OD SAMOCHODÓW: |
| --- |
| Przed 1 maja 2004: Odliczanie możliwe dla aut zarejestrowanych, jako ciężarowe, o ile ich ładowność przekraczała 500 kg. Od 1 maja 2004 do 21 sierpnia 2005 - wzór Lisaka Samochody, nie będące samochodami osobowymi, o ile ich ładowność nie jest niższa od ładowności liczonej według wzoru: 357 kg + n (liczba miejsc) x68kg. W przypadku, gdy wzór Lisaka nie był spełniony, od zakupu samochodów ciężarowych można było odliczyć co najwyżej 50% VAT, ale nie więcej, niż 5 tys. zł. VAT-u od paliwa odliczać nie było można. |

wiadomości
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)