Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podział majątku. Jak podzielić majątek wspólny?

1
Podziel się:

Jeśli przy zawarciu związku małżeńskiego nie zostanie podpisana intercyza, powstanie wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystkie dobra są własnością obojga małżonków. W przypadku rozwodu konieczne będzie podzielenie tego majątku.

Kwestia podziału majątku nie wypływa w przypadku par, które zawarły intercyzę przed wstąpieniem w związek małżeński
Kwestia podziału majątku nie wypływa w przypadku par, które zawarły intercyzę przed wstąpieniem w związek małżeński (pixabay.com / CC0)

Przy zawarciu związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa. Oczywiście o ile nie będzie podpisana intercyza. Wspólność majątkowa oznacza, że wszystkie dobra są własnością obojga małżonków. W przypadku rozwodu konieczne będzie podzielenie tego majątku.

Majątek wspólny a majątek osobisty – podstawowe różnice

Majątek wspólny to wszystko to, co zostało nabyte, gdy trwał związek małżeński. Mowa tu o wszystkim, co małżonkowie kupili wspólnie, ale i o takich rzeczach, które każdy z nich kupił samodzielnie. Majątek wspólny to również wszelkie te środki, które zostały zgromadzone np. jako czynsz za wynajem mieszkania, który jest osobistym majątkiem żony lub męża.

Majątek osobisty to wszystko to, co było kupione przed zawarciem małżeństwa. Mogą to być też darowizny czy dziedziczenie, do których doszło, zanim zawarto związek małżeński. Majątek osobisty stanowią też prawa autorskie i pokrewne, a także przedmioty do użytku osobistego.

Intercyza

Jeśli małżonkowie tak postanowią, to już w momencie małżeństwa można rozdzielić majątek. Żeby to zrobić, wystarczy ustanowić rozdzielność majątkową. Potocznie jest ona nazywana intercyzą. Intercyza może być podpisana w każdym momencie małżeństwa, a także jeszcze przed jego zawarciem. Wprowadza pełną rozdzielność majątku. W przypadku rozwodu nie będzie trzeba przeprowadzać podziału majątku. Intercyza chroni też przed ewentualną egzekucją. Może to być opłacalne, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą.

Podział majątku w wyniku intercyzy

Rozdzielność majątkowa może być przeprowadzona poprzez postępowanie sądowe. Można też ją sporządzić poprzez przygotowanie aktu notarialnego. Od chwili podpisania intercyzy każdy z małżonków ma swój majątek. Obecny majątek dzieli się na pół, chyba że strony umówią się inaczej.

Spore problemy z podziałem majątku mogą czekać małżonków w przypadku rozwodu. Jeśli mamy intercyzę, nie trzeba sporządzać podziału majątku wspólnego, bo został on już na podstawie umowy dokonany. Intercyza ma taką niedogodność, że nie będzie możliwe wspólne wzięcie kredytu. Będą musieli taki kredyt brać osobno. Mało tego, często będzie trzeba szukać poręczyciela.

Podział majątku po rozwodzie

W przypadku rozwodu małżonkowie mogą podzielić majątek w formie obopólnego porozumienia. Najpierw majątek się rozdziela, a potem umownie dokonuje podziału.

Majątek po rozwodzie dzielony jest zawsze na podstawie wniosku. O podział majątku można wystąpić nawet w kilka lat po rozwodzie. Wszystko dlatego, że prawa do wspólnego majątku nie przedawniają się.

Co stanie się z mieszkaniem po rozwodzie?

Jednym z najcenniejszych aktywów wspólnego majątku jest mieszkanie. W przypadku rozwodu to szczególnie ono staje się polem do nieporozumień. Najprościej będzie, jeśli jedna ze stron zrzecze się prawa do mieszkania. Dochodzi do tego jednak wyjątkowo. Można też sprzedać mieszkanie i podzielić po równo pieniądze, które pozostały po tej transakcji. Gdy jeden z małżonków chce mieszkać cały czas w tym mieszkaniu, zobowiązany jest do spłacenia drugiej strony.

W przypadku rozdzielania majątku dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika. Pozwoli to skutecznie i najmniej dotkliwie podzielić majątek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Adda
2 lata temu
Moja sprawa o podział majątku nie należała do najprzyjemniejszych, ale ostatecznie wszystko się dobrze skończyło. Nie byłoby tak, gdyby nie kancelaria Cejrowska, gdzie znalazłam stuprocentową pomoc.