W sytuacji gdy uprawniony do otrzymania świadczeń z polisy jest pracownik, koszty związane z opłacaniem polisy są dla niego przychodem, jaki otrzymuje w związku z zatrudnieniem.
Aktualnie wyłącznie kosztu opłacania przez pracodawcę składki w ramach umów grupowego ubezpieczenia już nie obowiązuje. Wyłączenie to nie ma zastosowania do przychodów pracowników uzyskanych po 31 grudnia 2004 r.
Przychód ten był jeszcze wyłączony, jeżeli pracodawca złożył wniosek o rejestrację pracowniczego programu emerytalnego (ppe). Wówczas do czasu zakończenia postępowania o rejestrację przychód ten był zwolniony od składek.
| UWAGA! |
| --- |
| Pracodawcy, którzy aktualnie ponoszą koszty opłacania za swoich pracowników składek na ubezpieczenia w ramach umów grupowego ubezpieczenia, zobowiązani więc są od tego przychodu naliczać składki na ubezpieczenia społeczne. |
Składka na emeryturę zwolniona z oskładkowania
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączona jest natomiast składka podstawowa finansowana przez pracodawcę w ramach pracowniczych programów emerytalnych (PPE).
Kwota wpłacanej składki podstawowej nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia uczestnika.
Wysokość składki podstawowej ustala się:
- procentowo od wynagrodzenia albo
- w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników, albo
- procentowo od wynagrodzenia, z określeniem maksymalnej kwotowej wysokości tej składki.
W przypadkach określonych w pkt 1 i 3 wysokość składki podstawowej jest ustalana od wynagrodzenia w jednakowym procencie dla wszystkich uczestników.
Podstawa prawna:
- art. 24 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz.1207 ze zm.),
- § 2 ust. 3-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr.161, poz.1106 ze zm.).
Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych