Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Połowa małych i średnich firm korzysta z zewnętrznych biur rachunkowych

0
Podziel się:

W Polsce działa 42718 podmiotów prowadzących usługi w zakresie księgowości.

Połowa małych i średnich firm korzysta z zewnętrznych biur rachunkowych
(damircudic/iStockphoto)

Dziś, po raz drugi obchodzony jest w Polsce Dzień Księgowego. Jak pokazują dane liczbowe konkurencja na rynku usług księgowych w naszym kraju jest duża. Według danych GUS za I kwartał 2011 r., w Polsce działa 42718 podmiotów prowadzących usługi w zakresie księgowości.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma około 21000 członków, a według danych Ministerstwa Finansów na dzień 24 maja 2011r. certyfikat księgowy posiada 50800 osób. Dodatkowo tradycyjnym biurom księgowym wyrasta poważna konkurencja w postaci księgowości online, co potwierdza raport _ Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011 _, opracowany przez firmę inFakt.pl wraz z agencją badawczą 4P research mix.

Jak pokazują wyniki badania Small Business DNA, 51 proc. mikro i małych firm korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych, 12 proc. zatrudnia księgowego, natomiast 37 proc. przedsiębiorców samodzielnie prowadzi swoją księgowość, z czego 9 proc. wykorzystuje do tego aplikacje online ze wsparciem księgowych, a kolejne 12 proc. przedsiębiorców ma zamiar przejść na księgowość online w ciągu najbliższego roku.

O rosnącej popularności księgowości online i wielkości tego zjawiska może także świadczyć fakt, że w serwisie inFakt.pl dostarczającym aplikację do prowadzenia księgowości online zarejestrowanych jest już ponad 80 tys. użytkowników, a w ciągu ostatniego roku firma podwoiła liczbę swoich Klientów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/faktoring;w;firmie;co;powinien;wiedziec;ksiegowy,129,0,847233.html) Faktoring w firmie. Co powinien wiedzieć księgowy
Korzystając z aplikacji do księgowości online przedsiębiorca sam wykonuje proste czynności: wystawia faktury, wprowadza koszty, generuje raporty księgowe. W zamian otrzymuje wsparcie profesjonalnych księgowych przez telefon, mail lub chat oraz posiada aktualną wiedzę na temat finansów swojej firmy.

_ - Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka kilka lat temu miała miejsce w bankowości. Dziś bankowość internetowa jest standardem, a k _ sięgowość online jest podobną zmianą dla przedsiębiorców i przynosi podobne korzyści, zapewniając przedsiębiorcy oszczędność czasu, pieniędzy i świadomość finansów swojej firmy _ - komentuje Wiktor Sarota, prezes inFakt.pl, dostawcy aplikacji do fakturowania i księgowości online. _

Rosnące tempo życia powoduje też, że przedsiębiorcy doceniają elastyczność, jaką zapewnia im prowadzenie księgowości za pomocą aplikacji online. Wśród problemów, z którymi stykają się przedsiębiorcy podczas współpracy z tradycyjnymi biurami rachunkowymi, najbardziej uciążliwa okazała się konieczność dowozu dokumentów do biura (60 proc.).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/po;co;i;jak;przeprowadza;sie;inwentaryzacje,74,0,648778.html) Po co i jak przeprowadza się inwentaryzację
Dodatkowo ankietowani wskazywali na brak lub niski poziom doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów (42 proc.), konieczność prowadzenia równoległej ewidencji księgowej w firmie (30 proc.), brak wcześniejszej informacji o wysokości podatku (29 proc.) oraz brak odpowiedzialności ze strony biura za ewentualne błędy w ewidencji i potencjalne kary ze strony US lub ZUS (27 proc.).

Kolejny argument przemawiający za księgowością online to cena. Jak pokazują badania, zamieniając tradycyjne biuro rachunkowe na księgowość online można zaoszczędzić ponad 2 tys. zł netto rocznie.

Pytani o miesięczny koszt prowadzenia księgowości przez biura rachunkowe ankietowani wskazywali najczęściej przedziały między 101-200 zł netto (38 proc.) oraz 201-500 zł netto (32 proc.). Tymczasem prowadzenie księgowości za pomocą aplikacji online, takiej jak inFakt.pl to koszt 199 zł netto rocznie. Niewątpliwą zaletą korzystania z aplikacji do księgowości online i przechowywania dokumentów w _ chmurze _ jest ich bezpieczeństwo oraz gwarancja, że nawet w przypadku kradzieży komputera, awarii serwera czy klęski żywiołowej, nasze dane pozostaną bezpieczne.

_ - Badania księgowości w small biznes pokazują pewne zachodzące wśród przedsiębiorców zmiany generacyjne. Przedsiębiorcy młodsi otwarci są na nowinki np. chętniej korzystają z księgowości online i jestem przekonany, że rynek tego typu aplikacji będzie rozwijał się bardzo szybko - _twierdzi Paweł Wójcik, wiceprezes 4P research mix.

_ _Nowe technologie zmieniają specyfikę zawodu księgowego, wyznaczając mu nową rolę. Nowoczesny księgowy to już nie tylko osoba, która dba o skrupulatne prowadzenie rozliczeń, ale to przede wszystkim doradca-konsultant, służący wsparciem w zakresie kwestii podatkowo-prawnych i optymalizacji kosztów.

W badaniu wzięło udział 450 przedsiębiorców, reprezentujących firmy zatrudniające od 0 do 49 osób z terenu całej Polski. Wśród ankietowanych były osoby prowadzące działalność gospodarczą, właściciele i współwłaściciele firm, prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy generalni i zarządzający.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/ulga;na;zle;dlugi;szansa;dla;przedsiebiorcow,130,0,727170.html) Ulga na złe długi, szansą dla przedsiębiorców Problem z nieściągalnymi płatnościami dotyka obecnie coraz większą rzeszę firm. Przedsiębiorstwa tracą niejednokrotnie płynność finansową, nie tylko przez nie otrzymanie należności, ale również przez obowiązek opodatkowania sprzedaży, pomimo że należności za wystawioną fakturę nigdy nie trafiły do ich kasy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/dokumentacja;firmowa;jak;dlugo;i;w;jaki;sposob;ja;archiizowac,37,0,710693.html) Dokumentacja firmowa: jak długo i w jaki sposób ją archiizować? W zależności od zawartych w dokumentach danych należy przechowywać je od 5 do 50 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/odliczenie;podatku;przy;prenumeracie;czasopisma,135,0,841863.html) Odliczenie podatku przy prenumeracie czasopisma Wielu podatników ma problemy z prawidłowym rozliczeniem podatku VAT z faktur związanych z prenumeratą czasopism.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)