Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska potrzebuje dobrze wykształconych kadr

0
Podziel się:

Kadry o wysokich kwalifikacjach są warunkiem rozwoju inwestycji zagranicznych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej - powiedział na czwartkowej konferencji w Warszawie, podsumowującej projekt PHARE 2000 dotyczący krajowego systemu szkolenia zawodowego, wiceminister gospodarki Marek Szczepański.

Zdaniem zastępcy dyrektora departamentu rynku pracy w ministerstwie gospodarki, Hanny Świątkiewicz-Zych, głównym celem tego projektu jest usprawnienie w Polsce systemu kształcenia ustawicznego, tzn. trwającego całe życie, a w szczególności sposobu podnoszenia kwalifikacji osób bezrobotnych.

Świątkiewicz-Zych poinformowała, że budżet projektu wynosi ogółem prawie 3,8 mln euro i został sfinansowany w 94 proc. przez stronę unijną. Pomysł na jego realizację, zgłoszony przez Ministerstwo Gospodarki jesienią 1999 roku, został akceptowany przez Komisję Europejską i uwzględniony w budżecie UE na rok 2000. Realizacja rozpoczęła się w 2002 r., a zakończenie jest planowane na koniec stycznia 2004 r.

Szczepański powiedział, że dzięki realizacji tego programu udało się zainicjować dialog rządu z pracodawcami i związkami zawodowymi na temat problemów dotyczących kształcenia zawodowego. Uzgodnienia związków zawodowych i pracodawców znalazły już swe odbicie w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który prawdopodobnie zostanie przyjęty przez rząd w przyszłym tygodniu - dodał.

"Nasza praca polegała na wypracowaniu między partnerami społecznymi porozumienia, które następnie byłoby źródłem wiedzy dla polityków w procesie tworzenia przepisów prawnych dotyczących kształcenia ustawicznego. Najtrudniejsze dla stron okazały się uzgodnienia o finansowaniu szkoleń pracowników" - powiedział PAP doradca przedakcesyjny projektu Dominique Bos.

Program PHARE działa w Polsce od 1990 roku, stanowiąc największy program bezzwrotnej pomocy finansowej UE dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Do połowy lat 90. jego zadaniem było wspieranie procesu transformacji w naszym kraju, od 1997 roku program PHARE stanowi instrument pomocy dla krajów starających się o przyjęcie do UE.

kadry
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)