Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa sytuacji w budownictwie

0
Podziel się:

Syntetyczny wskaźnik koniunktury w budownictwie, wzrósł w III kwartale 2003 roku do minus 1,6. Był on o 8,8 pkt. proc. wyższy w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku i o 18,1 pkt. proc. wyższy niż w III kwartale 2001 roku - poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Syntetyczny wskaźnik koniunktury w budownictwie, wzrósł w III kwartale 2003 roku do minus 1,6. Był on o 8,8 pkt. proc. wyższy w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku i o 18,1 pkt. proc. wyższy niż w III kwartale 2001 roku - poinformował w czwartek Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W III kwartale 2003 roku ogólny wskaźnik koniunktury przyjął wartość minus 1,6, większą o 8,8 punktu procentowego w porównaniu z III kwartałem 2002 roku i większą o 18,1 punktu procentowego w porównaniu z III kwartałem 2001 roku" - napisano w badaniu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Instytut podał, że obecna wartość wskaźnika koniunktury nie osiągnęła jeszcze wartości z III kwartału 2000 roku, ale jest od niej mniejsza tylko o 3 punkty procentowe.

"Obecne wartości wskaźnika koniunktury pozwalają powtórzyć wniosek formułowany po poprzednich edycjach badania, że w budownictwie obserwuje się stopniową, powolną poprawę koniunktury. Ponadto, obserwowany w minionych kwartałach dystans dzielący sytuację sektora prywatnego i publicznego, obecnie jest znacznie mniejszy" - uważają eksperci IRG SGH.

Wskaźnik koniunktury w sektorze prywatnym jest obecnie niższy w porównaniu z sektorem publicznym tylko o 2,5 punktu, podczas gdy w poprzednich kwartałach był niższy nawet o 20 punktów.

"Ta zmiana jest wynikiem relatywnie większego wzrostu wskaźnika koniunktury firm prywatnych w porównaniu z publicznymi" - uważają eksperci z IRG SGH.

Obecna wartość wskaźnika koniunktury w sektorze prywatnym jest większa o 17,1 punktu niż rok temu, większa o 25,7 punktu niż 2 lata temu i mniejsza tylko o 1 punkt niż 3 lata temu.

W sektorze publicznym obecny wskaźnik koniunktury ma wartość identyczną jak rok temu, większą o 8,8 punktu niż 2 lata temu i mniejszą o 5 punktów niż 3 lata temu.

Zróżnicowanie koniunktury wśród firm budowlanych istniejących przed 1990 rokiem lub powstałych później jest bardzo wyraźne. Dla przedsiębiorstw publicznych istniejących przed 1990 rokiem wskaźnik koniunktury ma wartość 7,4, a dla powstałych później minus 2,8.

W sektorze prywatnym dla firm starszych wskaźnik koniunktury ma wartość 4,6, a dla firm powstałych później minus 7,7.

Różnice wartości wskaźnika koniunktury pomiędzy grupami firm różniących się wielkością także są znaczne. Najniższa wartość wskaźnika, minus 14,7, występuje w grupie najmniejszych firm prywatnych, zatrudniających do 10 pracowników, zaś największa wartość, 4,8, w grupie największych przedsiębiorstw publicznych, zatrudniających ponad 100 pracowników.

Instytut poinformował, że nadal obserwuje się bardzo duże regionalne zróżnicowanie koniunktury. Najwyższa wartość wskaźnika (17,0) pochodzi z regionu północno-wschodniego, zaś najniższa wartość (minus 15,7) z regionu środkowo-wschodniego.

Badania koniunktury w budownictwie są dopełnieniem badań koniunktury gospodarczej prowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Są to badania ankietowe, powtarzane w odstępach kwartalnych. Pytania kierowane do przedsiębiorstw mają charakter jakościowy. Respondenci dokonują oceny zmian, jakie nastąpiły oraz jakich można oczekiwać w następnym kwartale wskazując na poprawę sytuacji, pogorszenie lub brak zmian.

budownictwo
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)