Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poręczenie kredytu powinno być opodatkowane

0
Podziel się:

Wystawienie weksla na poręczenie kredytu dla spółki powiązanej fiskus traktuje jako przychód kredytobiorcy.

Poręczenie kredytu powinno być opodatkowane
(Palko72/Dreamstime.com)

Wystawienie weksla na poręczenie kredytu dla spółki powiązanej fiskus traktuje jako przychód kredytobiorcy. W związku z tym kwota poręczenia powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 27 kwietnia 2010 r., (sygnatura: I SA/Łd 79/10).

W rozpatrywanej sprawie spółka argumentowała, że poręczenie zostało jej udzielone przez podmioty powiązane i było związane ze zwiększeniem kwoty kredytu i rozszerzeniem zakresu jego wykorzystania. Dodała też, że współpraca pomiędzy nią a podmiotami powiązanymi znacznie wykraczała poza ramy zwykłego obrotu towarami handlowymi, gdyż obejmowała również finansowanie przez stronę zakupów surowców do produkcji dla tych spółek, zgodnie z zawartymi umowami o współpracy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/poreczenie;pozyczki;powinno;byc;opodatkowane,219,0,641243.html) Poręczenie pożyczki powinno być opodatkowane?
Z tych względów należałoby uznać to za świadczenie ekwiwalentne, gdyż każdy z podmiotów odnosił wymierne korzyści z faktu, iż spółka finansowała zakupy surowców i materiałów niezbędnych do produkcji w spółkach powiązanych.

Sprawa po trafiła do NSA, który ostatecznie przyznał rację organom podatkowym, co skutkowało uchyleniem zaskarżonego wyroku w całości i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Łodzi, który utrzymał decyzję w mocy.

KOMENTARZ DMS TAX

Autorka jest ekspertem w Spółce Doradztwa Podatkowego DMS TAX Sp. z o.o.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)