Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Postępowanie uproszczone – kiedy może być prowadzone?

0
Podziel się:

Część spraw może być prowadzona w postępowaniu uproszczonym. Chodzi tu głównie o sprawy, gdzie wartość sporu jest niska lub gdy sprawa dotyczy zapłaty czynszu za najem. W przypadku takiego postępowania pismo procesowe trzeba wnieść na formularzu urzędowym.

Postępowanie uproszczone – kiedy może być prowadzone?
(Unsplash/CC0 Public Domain/pixabay)

Czego może dotyczyć postępowanie uproszczone?

Postępowanie uproszczone dotyczy wybranych spraw. Prostota takiego postępowania związana jest z tym, że nie można w takim postępowaniu kumulować żadnych roszczeń, postępowanie dowodowe jest ograniczone, a pisma wnoszone są na specjalnych formularzach.

Postępowanie uproszczone może być stosowane w przypadku spraw o roszczenia, które wynikają z umów, ale tylko wtedy gdy wartość przedmiotu sporu nie jest wyższa niż 20 tys. lub w przypadku spraw o zapłatę czynszu najmu lokali. Wtedy wartość przedmiotu sporu nie ma żadnego znaczenia. Postępowanie uproszczone pozwala też zajmować się sprawami związanymi z roszczeniami związanymi z zapłatą zaległego wynagrodzenia, a także o wypłacenie ekwiwalentu za urlop albo nagrody jubileuszowej, albo też odprawy. Jedynie w przypadku roszczeń związanych z prawem pracy można w ramach jednego postępowania uproszczeniu dochodzić kilku roszczeń.

W przypadku postępowania uproszczonego stosujemy urzędowe formularze. Znajdują się one na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W wersji papierowej można je pobrać w sądzie.

W sytuacji, gdy pozew złożono na formularz, to odpowiedź na niego lub sprzeciw musi być również złożony na odpowiednim formularzu.

Odmienności postępowania

Specyfiką postępowania uproszczonego jest to, że roszczenia nie mogą być kumulowane. Jeden pozew może dotyczyć wyłącznie jednego roszczenia. W sytuacjach wyjątkowych roszczenia mogą być połączone. Dotyczy to jednak przypadków związanych z jedną i tą samą umową.

Postępowania uproszczonego można też użyć w wybranych powództwach wzajemnych, a także zarzucie potrącenia. Jeśli mówimy o postępowaniu uproszczonym, to nie da się w nim skorzystać z opinii biegłego.

W przypadku postępowanie uproszczonego wierzyciel wnosi pozew do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibą dłużnika. Jeśli dochodzona jest konkretna kwota pieniężna, to trzeba taki pozew wnieść do sądu, który obejmuje rejon zamieszkania lub siedzibę firmy wierzyciela.

Ile kosztuje postępowanie uproszczone?

W przypadku postępowania uproszczonego ustalono sztywną wartość tzw. wpisu sądowego. Jeśli wartość przedmiotu sporu nie jest wyższa niż 2000 zł, to wartość wpisu to 30 zł. Jeżeli wpis mieści się w widełkach 2.000 zł do 5.000 zł, to płaci się za niego 100 zł. Gdy jednak jest wyższy niż 5 tys., ale nie przekracza 7,5 tys., to wtedy trzeba za niego zapłacić 250 zł. Gdy jest wyższa wartość, to trzeba zapłacić 300 zł. Warto pamiętać, że sprawy, które wnosi pracownik, a które dotyczą prawa pracy i obejmuje je postępowanie uproszczone, są rozpoznawane bez konieczności wnoszenia opłat sądowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)