Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pożyczki i poręczenia dla firm. Skorzystały 432 firmy z Polski Wschodniej

0
Podziel się:

432 średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw działających na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego skorzystało z preferencyjnych pożyczek i poręczeń.

Pożyczki i poręczenia dla firm. Skorzystały 432 firmy z Polski Wschodniej
(domin_domin/iStockphoto)

432 średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw działających na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego skorzystało z preferencyjnych pożyczek i poręczeń - poinformował resort rozwoju regionalnego.

Jak poinformowało na swojej stronie ministerstwo, budżet tzw. instrumentu wsparcia funduszy poręczeniowych w Polsce Wschodniej to 121,3 mln zł, z czego 103,08 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Z informacji przekazanych przez resort wynika, że w ramach tej kwoty podpisane zostały 192 umowy na poręczenia o łącznej wartości powyżej 27 mln zł oraz 240 umów na pożyczki w wysokości niemal 15 mln zł.

Celem programu ma być zwiększenie dostępu dla małych i średnich firm do zewnętrznych źródeł finansowania, co z kolei ma się przyczynić do rozwoju przedsiębiorczości w województwach Polski Wschodniej.

- _ Firmy bardzo często mają problem z uzyskaniem pożyczki czy poręczenia z uwagi na krótką historię kredytową lub całkowity jej brak, czy też ze względu na brak zabezpieczenia finansowego. Projekt daje możliwość zminimalizowania tych ograniczeń poprzez skorzystanie z pożyczek i poręczeń na warunkach korzystniejszych niż te, obowiązujące na rynku _ - poinformowało ministerstwo.

Mechanizm działa następująco: Bank Gospodarstwa Krajowego udziela zwrotnego wsparcia tzw. pośrednikom finansowym, czyli wyłanianym w konkursie funduszom poręczeniowym i pożyczkowym, bankom czy innym instytucjom rynku finansowego. One zaś udzielają pożyczek lub gwarancji firmom działającym na terenie pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak wskazuje ministerstwo, przedsiębiorstwa mogą przeznaczać uzyskaną pomoc finansową na zakup nowego sprzętu, modernizację obiektów, wprowadzanie nowoczesnych technologii, tworzenie miejsc pracy, czy też inne działania mające na celu rozwój firmy. _ - Ważne, aby nie finansowały z tych środków bieżącej działalności, spłaty kredytów bądź też innych zobowiązań publiczno-prawnych _ - zastrzegło ministerstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakładasz firmę? Tu można dostać 5 milionów Ponad 5 milionów złotych na pożyczki dla osób, które zamierzają założyć własną firmę lub prowadzą już działalność gospodarczą - to główny cel projektu realizowanego przez Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Kolejne ułatwienia dla firm. Co się zmieni? 45 zmian w 27 ustawach. Ministerstwo gospodarki przedstawiło dziś szczegóły ułatwień dla przedsiębiorców. Wczoraj pakiet zmian przyjęła Rada Ministrów.
Portugalski rząd ujawnił gigantyczne straty Wiele przedsiębiorstw publicznych zawarło ryzykowne kontrakty w oparciu o skomplikowane instrumenty finansowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)