Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Promesa zatrudnienia. Obietnica zatrudnienia i podjęcia pracy na danym stanowisku

1
Podziel się:

Promesa zatrudnienia to inaczej umowa przedwstępna zakładająca obietnicę zatrudnienia. Zobacz, co gwarantuje promesa zatrudnienia.

Promesa zatrudnienia przynosi korzyści zarówno przyszłemu pracownikowi, jak i pracodawcy
Promesa zatrudnienia przynosi korzyści zarówno przyszłemu pracownikowi, jak i pracodawcy (iStock.com, Kerkez)

Jeśli pracodawca chce zatrudnić nowego pracownika, a pracownik znaleźć nowego pracodawcę, to pewne ustalenia warto poczynić jeszcze przed faktem jego zatrudnienia. Można to zrobić, przekazując promesę zatrudnienia. Co to jest i co można w niej zagwarantować?

Specyfika promesy zatrudnienia

Promesa zatrudnienia jest umową cywilnoprawną. Jest zabezpieczeniem pracownika i pracodawcy. Pracownik podejmuje zobowiązanie podjęcia pracy, a pracodawca, że zatrudni pracownika. Promesę zatrudnienia stosuje się najczęściej w przypadku podejmowania pracy za granicą. Często promesa zatrudnienia jest podpisywana w sytuacji, gdy pracownik jest jeszcze zatrudniony w innej firmie. Ma to dać gwarancję zatrudnienia, gdy pracownik jest akurat w okresie wypowiedzenia.

To, co powinno znaleźć się w promesie zatrudnienia, opisane jest w kodeksie cywilnym. W promesie powinno się zawrzeć dokładne dane obu stron, miejsce, gdzie będą wykonywane obowiązki, a także wymiar czasu pracy. Ważnym punktem będzie też wysokość wynagrodzenia, które otrzyma pracownik. No i oczywiście termin, w którym zawarta będzie umowa przyrzeczona. Czasem zapisuje się również wysokość odszkodowania, które będzie należne, jeśli warunki umowy będą złamane.

Kiedy promesa zatrudnienia jest potrzebna?

Jak już zostało wspomniane, promesa zatrudnienia będzie potrzebna na pewno, jeśli chcemy uzyskać pozwolenie na pracę i pobyt za granicą. W wielu krajach, żeby można było przebywać w nich długo, trzeba zapewnić, że podejmiemy pracę w tym kraju.

Z perspektywy pracodawcy promesa zatrudnienia jest gwarancją dla niego, że pracownik na pewno podejmie zatrudnienie. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy rekrutacja trwała dość długo, a pracodawcy udało się wybrać najlepszego pracownika. W związku z tym chciałby mieć pewność, że pracownik podejmie pracę.

Nierzadkie są sytuacje, gdy w czasie procesu kwalifikacyjnego pracownik otrzyma zapewnienie, że otrzymał zatrudnienie. Składa więc wypowiedzenie z myślą, że podejmie pracę w nowej firmie. W międzyczasie okazuje się, że firma znalazła nowego człowieka na to stanowisko, a pracownik, który się zwolnił, ma problem i zostaje bez pracy. Żeby uniknąć takich sytuacji, obie strony mogą umówić się na promesę zatrudnienia.

Zerwanie promesy zatrudnienia

A co jeśli będziemy chcieli zerwać promesę. W takim wypadku druga strona może żądać odszkodowania. Pracownik może też zażądać, by mimo wszystko umowa, która została obiecana w promesie, została podpisana.

Wysokość odszkodowania nie jest określona w ustawie. Decydują o tym strony. Można np. wyjść od kwoty wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał wcześniej, a nie zarabiał, bo czekał na podpisanie umowy w związku z promesą. Najlepiej więc wskazać od razu, jeszcze w momencie tworzenia promesy, wysokość odszkodowania. Wtedy każda ze stron będzie dokładnie wiedzieć, jaka kara czeka ją za zerwanie umowy.

Promesa zatrudnienia a kredyt

Promesa zatrudnienia może przydać się też w sytuacji, gdy staramy się o kredyt. Szczególni w sytuacji, gdy mamy umowę na czas określony, a kredyt chcemy wziąć na długi czas. Jeśli wiemy, że pracodawca chce przedłużyć z nami umowę, warto poprosić go o promesę zatrudnienia i przekazać ją do banku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
BMJ
3 lata temu
Promesa jako umowa? Czyja to licentia poetica?