Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy złożą PIT bez e-podpisu

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów wprowadzi roczne e-PITy dla prowadzących działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy złożą PIT bez e-podpisu
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

Ministerstwo Finansów chce umożliwić składanie kolejnych zeznań podatkowych drogą elektroniczną, bez konieczności stosowania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Chodzi o możliwość przekazywania za pomocą systemu e-Deklaracje zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. To drugi rozliczenia rocznego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą. Zmiany mają wejść w życie od początku 2010 r.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że gotowy jest projekt nowelizacji rozporządzenia _ w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone _.

W najbliższych dniach dokument trafi do uzgodnień międzyresortowych.

_ - To rozwiązanie otworzy drogę do powszechnego składania najpopularniejszych zeznań rocznych z użyciem systemu e-Deklaracje, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych podatników _ - powiedział wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

W kwietniu tego roku wprowadzono możliwość składania PIT-37, czyli deklaracji rocznych dla podatników, którzy nie prowadzą działalności, drogą elektroniczną bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Efekt był natychmiastowy. Liczba osób korzystających z takiego rozliczenia wzrosła z 0,003 procent do pół procenta.

Z elektronicznych formularzy PIT-37 za rok 2007 - przy których niezbędny był kosztowny podpis elektroniczny - skorzystało zaledwie 101 podatników nie będących przedsiębiorcami.

W tym roku - gdy umożliwiono im zdalne rozliczanie się z fiskusem bez e-podpisu - było ich już ponad 84 tysiące. To jednak zaledwie pół procent wszystkich podatników, którzy osobiście, bez pośrednictwa ZUS lub pracodawcy, składali w tym roku roczny PIT.

Liczba zeznań PIT-37
rok liczba zeznań PIT-37 liczba podatników liczba podatników składających PIT-37 samodzielnie odsetek PIT-37 złożonych przez internet
2008 89 101 15 mln 988 tys. 211 0,003 proc.
2009 79 tys. 84 tys. 16 mln 466 tys. 572 0,51 proc.

źródło: Ministerstwo Finansów
dane dotyczą deklaracji PIT-37, czyli składanych przez
podatników nie prowadzących działalności gospodarczej

W rozliczeniu za 2008 r. urzędy skarbowe przyjęły w formie papierowej 1 mln 554 tys. zeznań PIT-36, 463 tys. PIT-36L i 243 tys. PIT-38.

Rocznietracimy na braku odpowiedniej informatyzacji około miliarda złotych. Według danych OECD, Irlandia, która kilka lat temu przeprowadziła restrukturyzację, ma niemal trzykrotnie niższy w stosunku do Polski wskaźnik kosztów administracyjnych do wpływów z podatków.

Na 100 euro podatków przypada w Irlandii 0,86 euro kosztów administracji. W Polsce w roku 2007 było to 2,31.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)