Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną. Czym się zajmie na początku?

0
Podziel się:

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi, że pracodawcy i związki zawodowe będą mogli inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie.

Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda. (PAP/Marcin Bielecki)

Trwają ostatnie ustalenia kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego, która ma zastąpić Komisję Trójstronną. Radę ma powołać prezydent Andrzej Duda. Wszyscy partnerzy społeczni wysłali już do prezydenta nazwiska swoich przedstawicieli.

- Dialog rząd, związki i pracodawcy zyska zupełnie nowy wymiar - mówi były wiceminister pracy Jacek Męcina - który ma być jednym z członków Rady wskazanym przez Konfederację Lewiatan. Dodaje, że nowa formuła wzmacnia dialog autonomiczny, a przez to możliwość zawierania kompromisu pomiędzy pracodawcami a związkowcami. Według ministra Męciny dzięki temu będzie można załatwić kilka bardzo ważnych spraw z punktu widzenia i gospodarki i życia społecznego. - I tak bardzo ważne są zmiany w funkcjonowaniu zbiorowych stosunków pracy - twierdzi Jacek Męcina .

- Rada powinna się również w pierwszej kolejności zająć problemem jakości pracy - uważa przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Dodaje, że rząd, związki i pracodawcy nie mieli wspólnych spotkań od blisko dwóch lat i przez ten okres namnożyło się bardzo dużo problemów.

- Kwestia jakości pracy będzie też bardzo ważna dla strony pracodawców - zwraca uwagę Jacek Męcina. Jak mówi, fakt, że stopa bezrobocia systematycznie spada to jeszcze nie wszystko. - Chodzi o to, by umów o pracę było więcej a zatrudnienia niepracowniczego mniej - zaznaczył przyszły członek Rady. Dodał, że jest to również kwestia możliwości podwyższania wynagrodzeń.

Rząd w Radzie ma być reprezentowany przez sześciu ministrów - pracy, finansów, skarbu, edukacji, zdrowia oraz infrastruktury i rozwoju. Będzie też dwóch wiceministrów. Po ośmiu członków zgłosiły centrale związkowe - OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Po sześciu organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Swojego przedstawiciela w Radzie będzie miał również prezydent oraz prezesi NBP i GUS.

Przewodniczenie Radzie ma być rotacyjne, zmieniane co rok. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był zawsze przedstawiciel rządu. W Radzie na zmianę - przedstawiciel pracodawców, związków zawodowych oraz rządu.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi, że pracodawcy i związki zawodowe będą mogli inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne.

Wypracowaną przez rząd, związki zawodowe i pracodawców ustawę Sejm przyjął 24 lipca tego roku. Podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski w ostatnich dniach urzędowania - 3 sierpnia.

Zobacz także: Zobacz także - Czy polskie firmy potrzebują pomocy?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)