Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Zasady tworzenia wpisów w RDN

1
Podziel się:

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych powstał po to, by można było szybko uzyskać informację o wypłacalności potencjalnych partnerów biznesowych. Sprawdzenie danych o kontrahencie może obniżyć ryzyko rozpoczęcia współpracy z nieuczciwym przedsiębiorcą.

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest jawny
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest jawny (Vitaly Raduntsev)

Czym jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych to baza podmiotów, które nie regulują zobowiązań. Rejestr jest jawny, co oznacza, że każdy może do niego zajrzeć. Zakłada się, że wpisy w rejestrze są wiarygodne. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest dobrym źródłem informacji o zadłużonych podmiotach. Zanim wejdziemy we współpracę z taką firmą, dobrze jest poznać ryzyko takich interesów.

Kto może trafić do RDN?

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych prowadzi Krajowy Rejestr Sądowy.Do rejestru podmiot może być wpisany z urzędu przez sąd. Dzieje się tak w kilku przypadkach.

Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, może być z urzędu wpisana do rejestru, jeśli ogłoszono upadłość takiej osoby albo wniosek o upadłość został oddalony, ponieważ majątek dłużnika nie pozwala zaspokoić kosztów postępowania upadłościowego lub dokonano umorzenia egzekucji sądowej prowadzonej przeciwko temu podmiotowi. Wpis z urzędu może też być dokonany wobec wspólników, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem w przypadku ogłoszenia upadłości. Trzecim przypadkiem jest wpis z urzędu dłużników, którzy zobowiązani zostali do tego, żeby wyjawić majątek w związku z prowadzonym przez nich postępowaniem egzekucyjnym. Do rejestru dłużników sąd może też wpisać osoby, na których ciąży
obowiązek alimentacyjnych, a zaległość jest wyższa niż 12 miesięcy.

Wpis do rejestru na wniosek

Najczęściej jednak wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych dokonywany jest na wniosek wierzyciela. Żeby to zrobić, wierzyciel musi wystąpić do sądu rejestrowego z wnioskiem. Wniosek składany jest na formularzu KRS-D1. Żeby wpis mógł być dokonany, wierzyciel musi posiadać tytuł wykonawczy przeciw danemu dłużnikowi. Wierzyciel może wpisać do rejestru wyłącznie osobę fizyczną. Może to być zarówno przedsiębiorca, jak i wspólnik spółki albo członek zarządu. Nie jest możliwe wpisanie do rejestru samej spółki.* Koszt wpisu do rejestru to 300 zł.*

Sąd po złożeniu wniosku przeprowadzi odpowiednie postępowanie w terminie 14 dni od złożenia wniosku i wyda postanowienie o wpisaniu osoby do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Dłużnika wyszukujemy w rejestrze po numerze RDN. To numer, który identyfikuje podmiot, a nie wpis. Jeśli dłużnik został wpisany kilka razy, będzie miał kilka numerów RDN. Żeby uzyskać numer RDN, trzeba znać dane identyfikacyjne podmiotu. Chodzi tu np. o nazwę, numer PESEL, czy NIP. Jeśli takie dane mamy, Krajowy Rejestr Sądowy udostępni nam numery RDN.

Wykreślenie z RDN

Wpisy z rejestru są wykreślane po 10 latach. Jeśli sąd zmienił albo uchylił orzeczenie wobec podmiotu, który został wpisany do Rejestru Dłużników, to wykreśla się go wtedy od razu. Nawet jeśli dług zostanie spłacony, nie oznacza to, że dłużnik od razu będzie wykreślony z rejestru.

1 lutego 2019 r. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych zostanie zastąpiony Centralnym Rejestrem Restrukturyzacji i Upadłości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
hanka
6 lat temu
Jest wiele takich spisów i warto z nich korzystać. My korzystamy z innej formy pomocy czyli oddajemy sprawę Kaczmarski Inkasso jeśli ktoś nam nie płaci. Proste i niezawodne.