Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rodzaje działalności gospodarczej. Jakie są najpopularniejsze?

0
Podziel się:

Zakładając firmę, trzeba zdecydować się na określony rodzaj działalności. W prawie istnieje wiele rodzajów działalności gospodarczej. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Przedsiębiorca ma do wyboru szereg różnych form prowadzenia działalności gospodarczej
Przedsiębiorca ma do wyboru szereg różnych form prowadzenia działalności gospodarczej (pixabay.com / CC0)

Dowiedz się, jakie są najprostsze rodzaje działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Najpopularniejsza jest zdecydowanie indywidualna działalność gospodarcza. Taka działalność wykonywana jest na własny rachunek i we własnym imieniu bez względu na rezultaty takiego działania. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Formalnie nazwa jednoosobowej działalności musi zawierać imię i nazwisko właściciela. Dozwolone jest dodatnie jednak określenia marketingowego, a także posługiwanie się skróconą nazwą. Majątek firmy to majątek prywatny przedsiębiorcy. Jeśli wystąpi zadłużenie, to właściciel odpowie za nie całym majątkiem. Jeśli nie istnieje rozdzielność majątkowa, to za długi te odpowiada też małżonek. Przedsiębiorca może zatrudnić osoby do współpracy.

Spółdzielnia

Spółdzielnia to zrzeszenia nieograniczonej liczby osób. Żeby założyć spółdzielnię, trzeba zgromadzić przynajmniej 10 osób fizycznych albo 3 osoby prawne. Liczba członków może być bardzo duża. Nigdy jednak nie może ich być mniej niż 10 w przypadku osób fizycznych albo 3 w przypadku osób prawnych. Żeby przystąpić do spółdzielni trzeba mieć przynajmniej jeden udział, chyba że w statucie spółdzielni zapisano wymóg większej liczby udziałów.

Majątek spółdzielni stanowi:

  • fundusz udziałowy, który jest tworzony z wpłat udziałów członkowskich. Jeśli spółdzielnia zostanie zlikwidowana, to po spłacie zobowiązań udziały dzielone są między członków spółdzielni
  • fundusz zasobowy – jest tworzony w momencie, gdy powstanie nadwyżka spowodowana np. osiągnięciem zysku przez spółdzielnię. Jego podstawową cechą jest to, że jest bezzwrotny.
  • fundusz wkładów – który jest tworzony przez członków. Jeśli spółdzielnia będzie zlikwidowana, jest on zwracany członkom. Nie bierze natomiast udziału w pokrywaniu strat.

Warto wiedzieć, że członkowie spółdzielni odpowiadają za stratę spółdzielni swoimi udziałami. Nie są jednak odpowiedzialni za zobowiązania spółdzielni wobec wierzycieli. Jeśli na koniec roku finansowego wystąpi nadwyżka bilansowa spółdzielni, to wypłacamy ją członkom w zależności od liczby udziałów.

Spółka jawna

W spółce tej każdy ze wspólników odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. W przypadku długów jednak najpierw zobowiązania pokrywane są z majątku spółki jawnej. Spółką zarządzają wspólnicy. Za samo zarządzanie nie pobierają wynagrodzenia.

Spółka cywilna

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Żeby ją założyć, wystarczy, że sporządzimy umowę spółki i zgłosimy ten fakt w Urzędzie Skarbowym do 14 dni od jej zawarcia. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania majątkiem spółki, ale i własnym. Osobowość prawna należy do wspólników, dlatego na wszystkich dokumentach powinny być umieszczone nazwiska właścicieli. Wspólnicy mają prawo do zysku i strat w procentach, który ustalili na początku. Jeśli takiego podziału nie ma, podział jest proporcjonalny i nie zależy od wkładu, który został wniesiony.

Są jeszcze bardziej skomplikowane formuły prowadzenia działalności. To zwykle spółki prawa handlowego. Jednak o nich przeczytasz w innych materiałach.

działalność gospodarcza
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)