Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ryczałt – stawki dla przedsiębiorców

0
Podziel się:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z możliwych form opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia działalności. Taka forma rozliczenia jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Stawki ryczałtu mogą wynosić od 2 proc. do 20 proc.
Stawki ryczałtu mogą wynosić od 2 proc. do 20 proc. (jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain))

Komu przysługuje ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można zastosować w sytuacji, gdy zyski pochodziły będą z pozarolniczej działalności gospodarczej, a także jednoosobowej, ze spółki cywilnej fizycznej i spółki jawnej osób fizycznych. Można go także wybrać, jeżeli przychody uzyskiwane będą przez osoby fizyczne, które wykonują wolne zawody. Istnieje dokładny wykaz tych zawodów. Są to osoby takie jak lekarz, dentysta, tłumacz, pielęgniarka. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest należny także osobom zarabiającym na najmie, podnajmie, dzierżawie i innych podobnych umowach. Przysługuje on także osobom stanu duchownego.

Kto nie może korzystać z ryczałtu?

Z ryczałtu wyłączni są podatnicy, którzy rozliczają się na karcie podatkowej. Dotyczy on również podatników zwolnionych okresowo z podatku dochodowego, a także osób, których działalność jest obciążona podatkiem akcyzowym. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie przysługuje również osobom, które przed rozpoczęciem działalności na ryczałcie rozliczały się na zasadach ogólnych (także z małżonkiem). Nie mogą z niego korzystać również osoby, które przed rozpoczęciem prowadzenia działalności zajmowały się tym samym w ramach stosunku pracy.

Istnieje także cała lista wykluczeń podmiotowych. Na tej liście znalazło się prowadzenie aptek, lombardów, kantorów wymiany walut, handel częściami do pojazdów mechanicznych oraz wolne zawody niewymienione w ustawie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dokumenty

Podatek dochodowy w przypadku ryczałtu jest wyliczany na podstawie wysokości przychodu. Pomniejsza się go o opłacone składki ZUS. Konkretną kwotę należy wpłacić do urzędu skarbowego do 20. dnia kolejnego miesiąca po okresie rozliczeniowym. Stawki ryczałtu wahają się od 2 proc., do nawet 20 proc. Konkretna wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Stawki ryczałtu przedstawiają się następująco:

20 proc. Osiągane w zakresie wolnych zawodów określonych w ustawie.
17 proc. Usługi w zakresie: reprodukcji komputerowych nośników informacji; pośrednictwa motoryzacyjnego; transportu; zakwaterowania; wydawania programów informatycznych; przetwarzania danych; zarządzania nieruchomościami; pośrednictwa pracy; sprzedaży imprez turystycznych; fotografii; call center.
10 proc. Z odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości.
8,5 proc. Osiągane z tytułu: najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy; prowadzenia przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych; wytwarzania wyrobów z materiałów powierzonych; prowizji za sprzedaż prasy.
5,5 proc. Osiągane z tytułu: działalności wytwórczej, robót budowlanych; sprzedaży znaczków pocztowych, biletów jednorazowych, żetonów.
3 proc. Osiągane z tytułu: działalności gastronomicznej; działalności usługowej w zakresie handlu; usług związanych z produkcją zwierzęcą; rybołówstwa; odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku.
2 proc. Ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)