Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd pracuje nad nowym programem wsparcia dla rodzin. Minister zdradza szczegóły

15
Podziel się:

- Pakiety będą obejmowały pomoc dla kobiet, które urodzą dzieci np. z zespołem Downa czy inne chore dzieci. To jest pomoc takiego hospicjum paliatywnego - powiedział szef Komitetu Stałego RM.

Rząd pracuje nad nowym programem wsparcia dla rodzin. Minister zdradza szczegóły
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Kilkaset milionów złotych ma kosztować pakiet osłonowy dla rodzin, nad którym pracuje rząd - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk i p.o. ministra skarbu państwa. Przypomniał, że premier powołała międzyresortowy zespół ds. opracowania projektu rządowego programu wsparcia dla rodzin "Za Życiem".

Kowalczyk w Radiu Zet pytany, ile będzie kosztował pakiet osłonowy, odpowiedział, że "może kosztować kilkaset milionów złotych".

Zastrzegł, że nie jest członkiem zespołu. - Generalnie te pakiety będą obejmowały pomoc dla kobiet, które urodzą dzieci np. z zespołem Downa czy inne chore dzieci. To jest pomoc takiego hospicjum paliatywnego, to będą również ułatwienia w adopcji, remedium dla kobiet, które ewentualnie miałyby ciążę z przestępstwa - wskazał Kowalczyk.

Dopytywany o charakter pomocy, Kowalczyk powiedział: "to będzie różnie, to będzie i pomoc finansowa i przede wszystkim pomoc taka, że jeśli ktoś urodzi chore dziecko, nie będzie zmuszany do heroizmu, tak to nazwijmy. - Jeśli chce je oddać, proszę bardzo, będą do tego przygotowane instytucje, żeby natychmiast takim dzieckiem się zająć - zaznaczył.

- Obywatelski projekt antyaborcyjny był nieprzygotowany. Nie zawierał pakietu osłonowego i to była jego wada. Wrócimy do ochrony życia, ale już z pakietem osłonowym - dodał Kowalczyk.

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz przerywania ciąży. Jednocześnie rząd zaproponował program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami.

Premier Beata Szydło przedstawiła trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia. Zapowiedziała, że powstanie program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, środki na jego realizację od 2017 r. mają być zabezpieczone w budżecie; ma być też akcja promująca ochronę życia.

W czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityk Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała PAP, że program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne powstanie w resorcie rodziny i pracy w porozumieniu z ministerstwami finansów i zdrowia.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
ZK590
8 lat temu
KTO na te kolejne "programy" zapracuje ?
Ewa813
8 lat temu
a kto pomoze takim jak ja? 500+ nie dostałam bo na odobe w rodzinie mam 814 zł? Owszem mam 2 dzieci ale jedno juz pełnoletnie.
gość
8 lat temu
kolejne rozdawanie kasy
Paweł
8 lat temu
Prawda jest taka, że nigdy się wszystkim nie dogodzi i zawsze znajdą się tacy co będą na wszystko pluć, obojętnie czego by rząd nie zrobił. To nie ma NIC wspólnego z LOGICZNYM myśleniem co jest dobre, a co złe. Chodzi tylko o awanturę POlityczną i aby dokopać rządzącym. Nie rozumiem takiej POstawy. Do tej POry nie było NIC - ani zasiłku 500+, ani programu osłonowego dla rodzin. Pytam was - tak było lepiej??? Nie twierdzę, że PiS jest partią idealną, ale przynajmniej coś robi dla polskich rodzin/dzieci, w przeciwieństwie do wszystkich krzykaczy i awanturników, ktorzy przez 8 lat nie zrobili dosłonie NIC. Uderzcie się w piersi co niektórzy POsłowie i POsłanki. Mieliście dwie kadencje, więc teraz dajcie w sPOkoju rządzić innym.
jabi
8 lat temu
a co z opiekunako osób dorosłych niepełnosprawnych. Dalej nie ma realizacji wyroku TK wtej sprawie. Kasy dla nich nie ma a dlainnych jak szybko sie znajduja, wystarczy tylko szum zrobic. PiS to kłamcy jednak.