Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd za uchyleniem ustawy kominowej

0
Podziel się:

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek projekt ustawy uchylający tzw. ustawę kominową, która ogranicza wysokość zarobków szefów firm państwowych oraz spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa - poinformował po posiedzeniu rządu minister skarbu Jacek Socha.

Zgodnie z ustawą z 2000 roku wysokość zarobków menedżerów w dużych firmach państwowych nie może przekroczyć sześciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Projekt zaakceptowany we wtorek przez rząd nie wyznacza już ograniczeń dla zarobków kadry zarządzającej.

Rząd zdecydował się na uchylenie ustawy kominowej, ponieważ jej przepisy nie spełniły oczekiwanych założeń. Są także niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

"Wynagrodzenia nie mogą być oderwane od sytuacji ekonomicznej w jakiej funkcjonuje przedsiębiorstwo" - powiedział Socha.

Zgodnie z projektem to odpowiedni ministrowie mają określić zasady wynagradzania w podległych im przedsiębiorstwach, a wysokość zarobków kadry menedżerskiej ma być podawana do publicznej wiadomości.

Zasady wynagradzania menedżerów "podmiotów prawnych należących do państwowego sektora publicznego" mają uwzględniać wielkość przedsiębiorstwa, wysokość przychodów i wyniki ekonomiczne oraz brać pod uwagę zasadę, że wynagrodzenia nie mogą odbiegać od poziomu wynagrodzeń w danym sektorze gospodarki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)