Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rzeczoznawca majątkowy. Czym się zajmuje i jak uzyskuje uprawnienia?

0
Podziel się:

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która na podstawie specjalnych uprawnień może szacować wartość nieruchomości. Dowiedz się, kim dokładnie jest rzeczoznawca majątkowy.

Rzeczoznawca majątkowy ma uprawnienia pozwalające mu na m.in. szacowanie wartości nieruchomości
Rzeczoznawca majątkowy ma uprawnienia pozwalające mu na m.in. szacowanie wartości nieruchomości

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która na podstawie specjalnych uprawnień może szacować wartość nieruchomości.

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Regulacje dotyczące rzeczoznawcy majątkowego można znaleźć już w przepisach z 1989 roku o prawie geodezyjnym i kartograficznym. Określało ono zagadnienia związane z ewidencją gruntów i budynków. Po kilku latach zaczęto rozróżniać obowiązki geodetów i te związane z szacowaniem nieruchomości. Wcześniej mogli robić to tylko geodeci i kartografowie. Od 1991 szacowaniem nieruchomości mogli zajmować się wszyscy ci, którzy mieli wykształcenie średnie albo wyższe ekonomiczne, techniczne albo prawnicze.

Zasady związane z uprawnieniami rzeczoznawcy określa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Czytamy w niej, że rzeczoznawca zajmuje się przede wszystkim określaniem wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń, która są na stałe związane z nieruchomością. Jest więc specjalistą, który przygotowuje ekspertyzy związane z rynkiem nieruchomości, doradca w sprawie efektywności inwestycji w nieruchomości, wycenia nieruchomości do inwestycji.

Warunki do uzyskania tytułu rzeczoznawcy

Żeby mieć tytuł rzeczoznawcy oprócz posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych trzeba też posiadać wyższe wykształcenie albo ukończyć studia podyplomowe z wyceny nieruchomości i odbyć praktykę zawodową związaną z wyceną nieruchomości. Na koniec zdać egzamin.

Egzamin obejmuje tematykę związaną z obliczaniem rocznej stopy oprocentowania hipoteki, efektywności inwestycji w nieruchomości, opłacalności inwestycji. Rzeczoznawca musi też mieć rozeznanie w prawie podatkowym, a także międzynarodowych standardach rachunkowości. Rzeczoznawca musi znać instrumenty i instytucje finansowe, orientować się, jak oblicza się zdolność kredytową, a także wiedzieć o najważniejszych elementach prawa budowlanego. Powinien też znać takie pojęcia jak legary czy dźwigary.

Rzeczoznawca majątkowy musi też odbyć praktykę zawodową, która trwa przynajmniej 12 miesięcy. Musi ona być przeprowadzona w jednym z podmiotów, który należy do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Warto wiedzieć, że studia podyplomowe z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba też będzie zapłacić za obowiązkową praktykę zawodową. To koszt nawet 7 tysięcy złotych.

Rzeczoznawca majątkowy – specyfika zawodu

Rzeczoznawca majątkowy jest zawodem cieszącym się największym prestiżem wśród wszystkich zawodów związanych z nieruchomościami. Osoby, które posiadają kwalifikacje w tym zakresie, najczęściej pracują w kancelariach rzeczoznawców majątkowych albo prowadzą własne firmy doradcze.

Poświadczeniem tego, że można wykonywać zadania należne rzeczoznawcy, jest wpis do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Prowadzi go Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Rzeczoznawca majątkowy objęty jest obowiązkiem poufności. Nie może przekazywać osobom postronnym danych, które pozyskał, wykonując czynności szacowania nieruchomości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)