Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zmienił literki w ustawie o PIT

0
Podziel się:

Sejm znowelizował w środę ustawę o PIT, zmieniając błąd literowy w artykule 24. ustawy. Korekta polega na dwukrotnym zastąpieniu wyrazu "powiększoną", wyrazem "powiększona", czyli na zamianie "ą" na "a". Usuwa to niespójność w całym systemie podatkowym i przywraca brzmienie zgodne z intencją rządu i ustawodawcy.

Posłowie przeprowadzili we wtorek jednocześnie pierwsze i drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT, zmieniającego błąd literowy w artykule 24. ustawy. Wszystkie kluby opowiedziały się za jak najszybszym jego rozpatrzeniem.

W artykule 24. obowiązującej obecnie ustawy o PIT dochodem ze zbycia składników majątku jest różnica między kwotą sprzedaży a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o sumę amortyzacji.

Wprowadzona w nowelizacji ustawy jesienią tego roku przez pomyłkę zamiana "a" na "ą" w słowie "powiększona" spowodowałaby (nowelizacja będzie obowiązywać od 1 stycznia 2004 roku), że dochodem do opodatkowania byłaby różnica między kwotą uzyskaną ze zbycia a sumą wartości początkowej i amortyzacji. W efekcie dochód do opodatkowania mógłby zamienić się w stratę. Firma rozliczająca się według formularza PIT nie płaciłaby wówczas podatku. Sprawę ujawniła w ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza".

Dlatego posłowie zaproponowali w nowelizacji sprostowanie, polegające na dwukrotnym zastąpieniu wyrazu "powiększoną", wyrazem "powiększona", czyli zamianę "ą" na "a".

pit
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)