Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Skarbówka łaskawa dla dotkniętych pandemią. Potrzebny tylko "czynny żal"

14
Podziel się:

Nie będzie kar dla osób zakażonych koronawirusem albo przebywających na kwarantannie, które z tego powodu nie dopełniły obowiązków podatkowych. Ministerstwo Finansów stawia sprawę jasno.

Skarbówka łaskawa dla dotkniętych pandemią. Potrzebny tylko "czynny żal"
Skarbówka łaskawa dla dotkniętych pandemią. Potrzebny tylko "czynny żal" (Fotolia)

Kwestię podejścia skarbówki do zaniedbań podatkowych z powodów związanych z pandemią opisuje "Rzeczpospolita". Gazeta zapytała resort finansów wprost, jak zamierza postępować z tymi, którzy z powodu choroby albo kwarantanny spóźnią się na przykład ze złożeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Ministerstwo uspokaja, że koronawirus jest wystarczającym powodem, by odpuścić takiej osobie. O ile oczywiście nadrobi ona swoje zaległości i złoży tak zwany "czynny żal".

"Osoba, która nie dopełniła swoich obowiązków, np. nie złożyła JPK w terminie z powodu pobytu na kwarantannie (albo choroby), powinna złożyć czynny żal, wypełnić obowiązek podatkowy, tj. złożyć JPK i wskazać przyczyny zwłoki. Zostanie wtedy uwolniona od odpowiedzialności karnej" - tłumaczy resort w odpowiedzi na pytanie "Rz".

Zobacz także: Obejrzyj też: To będzie słaby kwartał dla gospodarki. "Ludzie zacisnęli portfele"

Ekspert poproszony przez gazetę o komentarz tłumaczy, że wystarczy krótkie pismo, w którym poinformujemy urząd o opóźnieniu i wskażemy jego przyczyny, np. pobyt na kwarantannie albo samoizolacji. Można je wysłać listem bądź pocztą elektroniczną.

Co ważne, trzeba to zrobić, zanim naszym niedopatrzeniem zainteresuje się skarbówka. Jeśli dojdzie do interwencji urzędników, nic już po czynnym żalu.

Dlatego jeśli przedsiębiorca wie, że nie zdąży dopełnić obowiązków na czas, powinien już zawczasu złożyć wniosek o odroczenie terminu złożenia JPK oraz płatności podatku, powołując się na przyczyny niedopełnienia obowiązków (choroba, kwarantanna, samoizolacja).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Oko
2 lata temu
Dodać fotkę przy respiratorze
Elo3320
2 lata temu
Co tacy zdziwieni przepisami. Ktos ten rzond wybral..
Obywatel X
2 lata temu
A kiedy czynny żal okaże urzędnik jeżeli wyrządził krzywdę petentowi
Podatnik
2 lata temu
Zaluje, uuuuuuuu, bardzo zaluje. Moja wina, moja bardzo wielka wina. Bardzo przepraszam, ze tak malo wplacam, obiecuje poprawe i oddam ostatnia skarpetke...
Pozdrawiam...
2 lata temu
Wszystkim którzy po 1989 roku wyjechali z Polski serdecznie Gratuluje dobrej decyzji....