Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Skarbówka ostrzeże firmy przed udziałem w karuzelach VAT. Wyśle list

180
Podziel się:

Skarbówka będzie ostrzegać przedsiębiorców przed podejrzanymi kontrahentami. Zamierza w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zmniejszyć lukę VAT i ustrzec uczciwych przedsiębiorców przed nieświadomym udziałem w karuzelach.

Teresa Czerwińska i Paweł Cybulski
Teresa Czerwińska i Paweł Cybulski (PAP, Jakub Kamiński)

Nieświadomy udział w karuzeli VAT może słono kosztować. Może nawet doprowadzić do upadku uczciwej firmy. Na łamach money.pl opisywaliśmy przypadek firmy, która upadła kilka dni przed ostatecznym uznaniem przez sąd braku jej winy. To efekt praktyki fiskusa, który wyłudzony podatek próbuje ściągać z firm pozostających na rynku - beneficjent karuzeli najczęściej bowiem już nie istnieje.

Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła dać przedsiębiorcom szansę uniknięcia podobnych kłopotów. Będzie ostrzegać firmy przed konkretnym ryzykiem zaangażowania się w karuzelę. Jak poinformował zastępca szefa KAS Paweł Cybulski, w najbliższych tygodniach uruchomiony zostanie Program Ostrzegania Przedsiębiorców.

- To duża zmiana jakościowa. W duchu Konstytucji dla Biznesu chcemy zaproponować rozwiązanie oparte o doświadczenie Holandii czy Zjednoczonego Królestwa - mówił Cybulski i wyjaśniał, że "KAS będzie kierować pisemne ostrzeżenia o wystąpieniu ryzyka w łańcuchu dostaw wraz z rekomendacją zastosowania Mechanizmy Podzielonej Płatności przy zapłacie na rzecz konkretnego kontrahenta".

Zobacz także: Polacy posiadają ponad 2 mld zl oszczędności

Ostrzeżenia będą wysyłane do pojedynczych przedsiębiorców i dotyczyć będą wskazanych transakcji, dzięki czemu nie dojdzie do złamania tajemnicy skarbowej. Stworzenie takiego rozwiązania umożliwiają dane zbierane przez KAS. 7 mld faktur sprzedażowych w systemie JPK i 9 mld rekordów w systemie STIR pozwala typować łańcuchy transakcji mogące stanowić karuzelę VAT.

- Nowe schematy karuzelowe odkrywamy codziennie i jesteśmy w stanie wykrywać je zasadniczo w czasie rzeczywistym - wyjaśnił dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w MF Marcin Kopczyk.

Urzędnik wskazał, że w razie podejrzenia o nieuczciwość danego łańcucha transakcji KAS będzie wysyłał list polecony do przedsiębiorcy z ostrzeżeniem, że istnieje ryzyko, iż mógł wpaść w karuzelę VAT. Zastosowanie się do zawartej w nim sugestii skorzystania ze split payment pozwoli na uniknięcie solidarnej odpowiedzialności za złamanie prawa - fiskus uzna, iż przedsiębiorca dochował należytej staranności.

Jeśli się nie zastosuje, skarbówka będzie sprawdzać, czy firma dochowała należytej staranności. - Ostrzeżenia będą wysyłane jedynie w razie bardzo dużego ryzyka wystąpienia karuzeli - wskazał kopczyk.

- To kolejny krok w kierunku systemowego ograniczenia luki VAT - dodawał Kopczyk, choć nie precyzował o jakiej kwocie mowa. Stwierdził jedynie, że rocznie wykrywane są setki karuzel VAT-owskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
Karuzelowy
4 lata temu
A ja ostrzegę skarbówkę przed możliwością rozprzestrzenienia się Covid-19 w pomieszczeniach ich urzędów
wsr
5 lata temu
biedne te PełOwiaki z czego oni będą teraz żyć
promocje dla ...
5 lata temu
Szkoda ,że autor zapomniał napsać ,że taki list bedzie kosztować płatnika 500 zł od sierpnia, to taka promocja , jedna pomyłka w jpk vat= 500-
ola
5 lata temu
Dlaczego rząd pisu nie lubi prywaciarzy , przecież to oni właśnie liczyli na Rząd PISU , a teraz wieeeeeeeelkie rozczarowanie (niszczenie dojnej krowy to przecież nic dobrego )
Cyk cyna
5 lata temu
Ale sie usmiałem :) myslalem,ze cos zle przeczytalem a tu proszę : likwiduja firmy bo gdzies tam ktos, jakas karuzela.UPADNIE TEN KRAJ. I to na zdrowie.
...
Następna strona