Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słone prowizje za dostęp do firmowej gotówki

0
Podziel się:

Wypłaty z firmowego konta mogą się wiązać ze znacznymi kosztami.

Słone prowizje za dostęp do firmowej gotówki
(Amaxim/Dreamstime)

Przedsiębiorcy, którzy chcą wypłacić większą gotówkę, są zmuszeni do wcześniejszego powiadamiania o tym banku, w którym mają założone firmowe konto. Do tego za wypłatę gotówki w oddziale muszą słono zapłacić - z ankiety Tax Care wynika, że za wybranie z konta 20 tys. zł należy zapłacić nawet 120 złotych.

Mniejsze wypłaty, do kilku tysięcy złotych, nie są dla przedsiębiorców problemem - wystarczy bankomat, którego zaletą jest także możliwość wypłaty pieniędzy bez prowizji. Gorzej, gdy firma posługuje się w codziennej działalności większą gotówką, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pieniądze są potrzebne _ fizycznie _ między innymi przy rozliczeniach z przedsiębiorcy z podwykonawcami - co jest standardem w branży np. w branży budowlanej. Gotówka jest poza tym zazwyczaj jedyną formą zapłaty za towar w hurtowniach. Nie wspominając o comiesięcznych pensjach. Według Piotra Marciniaka, dyrektora ds. produktów Tax Care, ok. 20-25 proc. Polaków nie ma założonego konta osobistego. Tym samym pracodawcy są zmuszeni wypłacać im wynagrodzenie w formie gotówki.

Banki limitują wypłaty gotówki

W takich sytuacjach przedsiębiorca jest skazany nie tylko na wysokie prowizje za wypłaty gotówkowe w oddziałach banku, ale także na informowanie banku o każdorazowej chęci wypłaty większej kwoty, do tego z odpowiednim wyprzedzeniem (przynajmniej jednodniowym). Jeśli przedsiębiorca nie dokona tzw. awizowania, będzie zmuszony do odwiedzenia kilku oddziałów banku, by _ uzbierać _ potrzebną mu kwotę. Instytucje finansowe stosują bowiem limity wypłat - od ręki, bez uprzedniego informowania o tym banku, można wypłacić tylko określoną z góry kwotę.

Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że w większości banków owe limity wynoszą 20 tys. złotych. Na tym tle wyróżniają się oferty zaledwie kilku banków, które pozwalają na swobodniejszy dostęp do firmowej gotówki. Najwyższe limity proponują BNP Paribas Bank Polska i Citi Handlowy (50 tys. zł) oraz BGK i Volkswagen Bank Polska (40 tys. zł). 50 tys. zł bez awizowania wypłaci także ING Bank Śląski, ale nie we wszystkich oddziałach.

Na przeciwległym biegunie znajdują się oferty FM Banku i Invest Banku - bez awizowania można wypłacić maksymalnie 10 tys. złotych. Jeszcze mniejszy limit, w wysokości 5 tys. zł, obowiązuje w niektórych oddziałach Deutsche Bank PBC (w pozostałych limit wynosi 25 tys. zł).

##Koszty wypłat gotówkowych z firmowych kont
Bank Koszt wypłat gotówkowych dla przedsiębiorców w oddziałach banku Kwota do jakiej przedsiębiorca może wypłacić gotówke w oddziale _ od ręki _ czyli bez uprzedniego powiadomienia banku o wypłacie
Alior Bank 0,3% min. 6 zł do 15 tys. zł
Bank BPH 0,3%-1% min. 7 zł do 20 tys. zł
Bank BGŻ 0,2% min. 5 zł do 30 tys. zł
Bank Millennium 0,15% min. 5 zł (Konto Biznes) , 0,20% min. 5 zł (Konto Biznes Start i Biznes Profesja) do 20 tys. zł
Bank Pocztowy 0,2% min. 5 zł do 20 tys. zł
Bank BPS od 0,15 % do 0,2 % min. 5 zł do 20 tys. zł
BGK 0,50% min. 3 zł, max. 300zł; 0 zł (awizowane) do 40 tys. zł
BNP Paribas Bank Polska 0,30% min. 5 zł do 50 tys. zł
BOŚ Bank 0,15% min. 5 zł do 20 tys. zł
BZ WBK 0,2% min. 6 zł (Biznes Pakiet Mini); 0,2% min. 5 zł (Biznes Pakiet Opti), 0,2% min. 4 zł (Biznes Pakiet Maxi) do 30 tys. zł
Citi Handlowy 0,3% min. 6 zł (CitiKonto);0,15% min. 3 zł (Citigold) do 50 tys. zł
Deutsche Bank PBC 0,4% min. 6 zł do 25 tys. zł (w niektórych oddziałach do 5 tys. zł)
DnB NORD 0,6% min. 10 zł do 30 tys. zł
FM Bank 0,15% min. 4 zł do 10 tys. zł
Getin Noble Bank 0,2% min. 5 zł w oddziałach do 30 tys., w POK do 10 tys. zł
ING Bank Śląski 0,50% i 10 zł (Konto Direct); 0,15% i 3 zł (Konto Zysk) do 20 lub 50 tys. zł (w zależności od oddziału)
Invest Bank 0,15% min. 5 zł do 10 tys. zł
Kredyt Bank 0,1% min. 5 zł w oddziale do 20 tys. zł, w filii do 10 tys. zł
Lukas Bank do 20 tys. zł - 0,5 proc. min. 5 zł; powyżej 20 tys. zł (awizowane) 0,5 proc. min. 5 zł do 20 tys. zł
mBank do 20 tys. zł - 10 zł; od 20 tys. zł 1 gr (awizowane) - 10 zł od 20 tys. zł (niższą kwotę można wypłacić tylko w bankomatach)
Meritum Bank do 20 tys. zł - 10 zł; od 20 tys. zł 1 gr (awizowane) - 10 zł do 20 tys. zł
MultiBank 0,50% min. 3 zł do 20 tys. zł
Nordea Bank 0,1% min. 4 zł do 20 tys. zł
Pekao SA 0,5% min. 10 zł; 0,2% min. 5 zł (Pakiet Płatniczy) kwota jest ustalana indywidualnie przez każdy oddział
PKO BP 0,2% min.4 zł (Biznes Partner); 0 zł (Zestaw Wspólny Cel); 0,3% min. 6,00 zł (Super Pakiet) w zależności od placówki
Polbank EFG 0,3% min. 7 zł (Pakiet Specjalny Własna Firma) do 30 tys. zł
Raiffeisen Bank Polska od 0,30 % min. 10 zł do 0,40 % min. 10 zł do 20 tys. zł
Volkswagen Bank Polska SA 0 zł (niezależnie od kwoty) do 40 tys. zł (bank ma tylko placówkę w Warszawie)

Źródło: Tax Care

Za dostęp do zarobionych pieniędzy trzeba zapłacić

Wypłaty z firmowego konta wiążą się także ze sporymi opłatami. Najwięcej, bo 0,6 proc. liczy sobie DnB Nord. Tym samym przedsiębiorca, który wypłaca z tego banku 20 tys. zł, musi liczyć się aż ze 120 zł prowizji. Opłat można uniknąć zaledwie w trzech instytucjach finansowych: BGK (ale tylko w przypadku wypłat awizowanych), PKO BP (przy jednym z pakietów) oraz w Volkswagen Bank Polska, który ma jednakże tylko jedną placówkę w Warszawie, a zatem jest poza zasięgiem firm działających poza stolicą. Najmniejsze prowizje za wypłatę gotówki pobierają Kredyt Bank i Nordea (0,1 proc.). **

Klienci indywidualni w lepszej sytuacji niż przedsiębiorcy

Niektórzy przedsiębiorcy próbują uniknąć wysokich prowizji i najpierw przelewają pieniądze na prywatne konto, a dopiero potem je wypłacają. Banki w większości przypadków nie pobierają bowiem żadnych opłat za wypłaty gotówkowe klientów indywidualnych. Dlaczego jednak każą płacić za wypłatę przedsiębiorcom, a nie obarczają nimi zwykłych klientów detalicznych? Ponieważ wiedzą, że ci drudzy korzystają z takich rozwiązań sporadycznie, a ci pierwsi - są w wielu przypadkach skazani na wypłaty większej gotówki. **

Prowizja także wtedy, gdy pieniądze nie zostaną odebrane

Przedsiębiorcy muszą sobie także zdawać sprawę, że zapłacą prowizję także w sytuacji, gdy zgłoszą w banku chęć wypłaty większej kwoty, a później nie odbiorą przygotowanych dla nich pieniędzy. Bankowy haracz za taką _ niesubordynację _ może być w niektórych przypadkach nawet wyższy, niż sama opłata za wypłatę gotówki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/mniej;biurokracji;przy;odliczaniu;vat,160,0,864416.html) Mniej biurokracji przy odliczaniu VAT Od dzisiaj podatnik nie musi sprawdzać czy jego kontrahent jest zarejestrowany w urzędzie skarbowym dla celów VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t34130.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/uwaga;na;opodatkowanie;odsetek;od;firmowych;lokat,138,0,862602.html) Uwaga na opodatkowanie odsetek od firmowych lokat Są one traktowane z punktu widzenia podatkowego jak depozyty osób fizycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wskaznik;inflacji;nie;powinien;niepokoic;przedsiebiorcow,237,0,861677.html) Wskaźnik inflacji nie powinien niepokoić przedsiębiorców Kierowanie się inflacją mogłoby prowadzić do nieuzasadnionych podwyżek i pogorszyłoby pozycję konkurencyjną firmy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)