Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Spadek po ojcu. Jakich formalności trzeba dopełnić?

4
Podziel się:

Kto dziedziczy jako pierwszy po ojcu? W jaki sposób są załatwiane formalności w tej sprawie? Kiedy kończy się sprawa spadkowa? Tego dowiesz się z naszego materiału.

Niektórzy spadkobiercy będą zwolnieni z podatku od spadku, jeśli wywiążą się ze wszystkich formalności
Niektórzy spadkobiercy będą zwolnieni z podatku od spadku, jeśli wywiążą się ze wszystkich formalności (Shutterstock.com)

Spadek po ojcu dziedziczony jest przede wszystkim przez dzieci. To spadku uprawniony jest też małżonek. Oczywiście aktualny. Dla małżonka przypada ¼ spadku. Dzieci dziedziczą resztę w równych częściach. Czasem małżonek może być pozbawiony prawa do spadku.

Spadek po ojcu dziedziczą dzieci po równo. Dziedziczeniem nie są objęte osoby wydziedziczone, a także takie, które zdecydowały się odrzucić spadek albo zrzekły się dziedziczenia. W sytuacji, gdy ojciec zostawia testament, dziedziczeniem objęci są ci, którzy są w nim wskazani.

Stwierdzenie nabycia spadku po ojcu

W przypadku śmierci ojca najpierw trzeba przeprowadzić postępowanie w celu stwierdzenia nabycia takiego spadku. Ewentualnie można uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia. W przypadku, jeśli jako dziecko jesteś spadkobiercą, to w momencie, gdy zostanie stwierdzone nabycie spadku (np. przez akt poświadczający dziedziczenie), zakończą się formalności, które wiążą się ze spadkiem.

Gdy są jeszcze inni spadkobiercy, trzeba przeprowadzić podział spadku. W postanowieniu o nabyciu spadku stwierdza się, kto jest spadkobiercą. Dodatkowo określony jest procentowy udział w majątku, który przypada konkretnym spadkobiercom. Ułamek określa udział w całym majątku, a nie przedmiotach. Jeśli np. spadkiem jest prawo własności do nieruchomości, a także gotówka, to spadkobierca ma określony procent tego spadku.

Jak rozwiązać sprawę podziału spadku?

Dział spadku przeprowadzamy, jeśli chcemy zdecydować, które z poszczególnych przedmiotów będą własnością określonego spadkodawcy. Zanim zrobimy dział spadku, cały majątek jest całością. Prawo nie nakazuje działku spadku. Można uznać, że mamy udziały ułamkowe, ale nie dzielimy konkretnych przedmiotów. Jeśli nie będzie przeprowadzony dział spadku, to przedmioty należące do spadku będą cały czas uznawane za majątek spadkowy. W związku z tym będzie można nim zarządzać z ograniczeniami.

Podatek od spadku

Warto wiedzieć, że spadek po ojcu jest objęty obowiązkiem podatkowym. Można jednak go uniknąć, jeśli dopełnimy kilku formalności. Obowiązek podatkowy pojawia się w chwili, gdy uprawomocnia się stwierdzenie nabycia spadku. Czasem może się zdarzyć, że obowiązek podatkowy pojawi się już w momencie przyjęcia spadku. Nie znaczy to jednak, że w przypadku spadku po ojcu, trzeba będzie od niego zapłacić podatek. Warto wiedzieć, że całkowite zwolnienie od podatku od spadku obejmuje małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), a także rodzeństwo. Żeby nie zapłacić podatku, trzeba dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Podatku nie zapłacimy, jeśli wartość spadku nie jest wyższa niż kwota wolna. Jej wysokość zależy od tego, do której grupy się zaliczamy.

  • 9637 PLN (I grupa podatkowa)
  • 7276 PLN (II grupa podatkowa)
  • 4902 PLN (III grupy podatkowej)

Grupa I to małżonek, zstępni i wstępni, a także rodzeństwo, czy np. teściowie. Grupa II to zstępni rodzeństwa, czyli siostrzeniec i bratanek, a także wujkowie i ciotki, małżonkowie rodzeństwa. Wszyscy inni należą do grupy III.

Jeśli wartość spadku jest niższa od kwoty podatku, to w urzędzie skarbowym nie trzeba przeprowadzać żadnych formalności. Jeśli jednak wartość jest wyższa to w ciągu 6 miesięcy, od dnia, w którym uprawomocniło się postanowienie o nabyciu spadku, trzeba zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. Robi się to poprzez złożenie formularza SD-Z2. W formularzu informujemy o całości majątku odziedziczonego i jego wartości. Dobrze jest przy okazji poprosić, by wydano nam zaświadczenie o tym, że nie zalegamy z podatkiem od spadków i darowizn.

prawo spadkowe
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
akra
2 lata temu
My sprawę spadkową załatwialiśmy w kancelarii notarialnej w Tczewie. Notariusz Cejrowska okazała się bardzo skuteczna, profesjonalna.
ela
5 lata temu
nie zgadza się po ojcu ja mam testament,jako corka i nic nie zaplace podatku,ja dziedzicze,tylko,ze sad zada ode mnie ile mam kasy,gdzie,tzn.ile ojciec zostawil,ato nie dotyczy sprawy,ja jestem glownym spadkobierca,a sad nie chce moi wydac postanowienia,utrudnia mi,zrezygnuje i pojde do notariusza,bo za długo trwa ta sprawa
Tos
5 lata temu
Artykuł zawiera błędy prawne
Jw
5 lata temu
Materiał zawiera tyle nieprawdziwych informacji że aż szkoda czasu by go korygowaćf