Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Spółka kapitałowa. Dobre rozwiązanie przy ryzykownych przedsięwzięciach

0
Podziel się:

Specyfiką spółki kapitałowej jest jej odrębność prawna, własny majątek, czyli kapitał spółki i odrębna odpowiedzialność za zobowiązania. Spółka kapitałowa jest preferowanym rozwiązaniem w przypadku przedsięwzięć biznesowych o sporym ryzyku.

Spółka kapitałowa ma osobowość prawną
Spółka kapitałowa ma osobowość prawną (lipik, Shutterstock)

Rodzaje spółek

Biznes można prowadzić w wybranej przez nas formie prawnej. Zdecydowanie najprostszą metodą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Gdy chcemy biznes prowadzić w kilka osób, warto spróbować ze spółką. Te prostsze spółki to spółki osobowe. Są to np. spółka jawna, partnerska, czy cywilna. Obok nich mamy* spółki kapitałowe*.

Spółka kapitałowa jest spółką, w której najważniejszym elementem jest majątek spółki, czyli kapitał. Majątek spółki kapitałowej jest zupełnie niezależny od pieniędzy wspólników. Zasadniczą różnicą, która odróżnia spółkę kapitałową od spółki osobowej, jest to, że ma ona osobowość prawną. Dzięki temu jako odrębny podmiot ponosi samodzielnie odpowiedzialność za zobowiązania. Dwa najpopularniejsze* rodzaje spółek kapitałowych* to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Oba typy tych spółek są skonstruowane w ten sposób, że rozdzielona jest w nich sfery zarządu od sfery właścicielskiej. Nie ma też odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to zdecydowanie najbardziej popularny i powszechny rodzaj spółki kapitałowej. Ten rodzaj spółki może być utworzony już przez jeden podmiot gospodarczy. Oczywiści może być ich więcej. Tutaj za zobowiązania spółki, nie odpowiadają jej współczłonkowie, a w przypadku egzekucji, wierzyciel ma prawo pobrać należności jedynie z majątku spółki, określonego wysokością kapitału zakładowego. Wszelkie te przepisy, muszą jednak zostać zawarte w umowie. Umowa pomiędzy wspólnikami jest sporządzana w formie aktu notarialnego, dlatego też koszty jej tworzenia są znacznie wyższe niż w przypadku innych spółek.

Aby zarejestrować spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego, musimy wnieść kapitał nie mniejszy niż 5 000 złotych. Sp. z o.o. jest osobą prawną i dlatego też potrzeba jest prowadzenia pełnej księgowości. W tej spółce mamy do czynienia z zarządem, który na mocy swych decyzji ma moc powołać, jak i odwołać prezesa, który jest odpowiedzialny za prowadzenie firmy. Ten rodzaj spółki ze względu na dosyć spore obciążenie prawne i finansowe, przeznaczony jest dla dużych oraz średnich przedsiębiorstw.

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna jest jedną z najbardziej złożonych form spółek na rynku polskim. Jej wkład własny, czyli kapitał powinien co najmniej wynosić 100 000 złotych. Umowę tej spółki sporządzamy w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Spółka ta ma charakter osoby prawnej, a więc wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Zarząd spółki jest jedynym organem do reprezentowania i prowadzenia praw spółki, a rada nadzorcza powołuje członków. Istotną różnicą, pomiędzy tą spółką a pozostałymi jest sposób pozyskiwania kapitału. Ta spółka może pozyskiwać kapitał na giełdzie papierów wartościowych, jak i też dzięki obligacjom. W tym rodzaju spółki współakcjonariusze zwolnieni są z odpowiedzialności płacenia własnym majątkiem za zobowiązania spółki. Ta forma spółki zalecana jest głównie dla wielkich firm, dużych korporacji, ze względu na swój charakter prawno-podatkowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)