Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Spółka komandytowa - wady i zalety

0
Podziel się:

Spółka komandytowa jest wyjątkowym rodzajem spółki opisywanej przez prawo handlowe. Jest jednak spółką osobową, podobnie jak spółka jawna czy partnerska. Jakie reguły związane są ze spółką komandytową? Jak się ją zakłada?

Spółka komandytowa jest spółką osobową
Spółka komandytowa jest spółką osobową

Czym jest spółka komandytowa?

Spółka komandytowa jest wyjątkowym rodzajem spółki opisywanej przez prawo handlowe. Jest jednak spółką osobową, podobnie jak spółka jawna czy partnerska.

Specyfika spółki komandytowej

Spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej. Ma za to podmiotowość prawną. Co to znaczy? Dokładnie to, że spółka komandytowa we własnym imieniu może np. posiadać własność, może też zaciągać zobowiązania. Spółka komandytowa jest spółką osobową. Wszystko dlatego, że spółka komandytowa ma stały skład osobowy. Nie ma też organów, które prowadzą sprawy tej spółki.

Podobnie jak dzieje się to w innych spółkach osobowych, także spółka komandytowa działa pod firmą. Charakterystyczne dla spółki komandytowej jest występowanie dwóch rodzajów wspólników: komplementariusza i komandytariusza. Ich pozycja w przedsiębiorstwie znacznie się różni.

Komplementariusz i komandytariusz

Komplementariusz to tzw. wspólnik aktywny. To on reprezentuje ją, a także prowadzi wszystkie sprawy. Ponosi też pełną odpowiedzialność za wszystkie długi. Jeśli spółka nie będzie miała z czego płacić rachunków, długi będą musiały być spłacone prywatnym majątkiem komplementariusza.

Zupełnie inną rolę ma komandytariusz. Nie może on prowadzić jej spraw ani być reprezentantem. Jego odpowiedzialność ograniczona jest to wysokości tzw. sumy komandytowej. Jest ona określona w umowie spółki. Nie ma tu znaczenia, w jakiej wysokości wniósł on wkład.

Suma komandytowa jest to konkretna kwota, która jest ustalona w umowie spółki. Wskazuje ona, jaka jest odpowiedzialność komandytariusza w spółce komandytowej. Jeśli spółka ma kilku komandytariuszy, to dla każdego z nich można ustalić inną sumę komandytową. Suma komandytowa może być w każdym momencie zmieniana. Takie operacje w ogóle nie wpływają jednak na kapitał zakładowy spółki komandytowej.

Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być osoby fizyczne, jak i prawne. Pamiętać jednak trzeba, że ta sama osoba (podmiot) nie może jednocześnie pełnić funkcji komplementariusza i komandytariusza.

Spółka komandytowa powstaje w momencie, gdy zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Umowa spółki musi mieć formę aktu notarialnego.

Opodatkowanie spółki komandytowej

Spółki komandytowe, tak jak większość spółek osobowych, nie rozliczają podatku dochodowego. Taki obowiązek leży po stronie wspólników spółki komandytowej. Jeśli spółka osiągnęła przychód, to trzeba przypisać go każdemu ze wspólników proporcjonalnie do tego, w jakiej wysokości ma prawo do zysku.

Jeśli nie ustalono inaczej, to podział ten jest realizowany po równo dla każdego ze wspólników. Spółka komandytowa jako byt ma swój własny NIP, a także REGON.

Zalety spółki komandytowej

Przewagą spółki komandytowej jest to, że zupełnie swobodnie ustala się wysokość sumy komandytowej. Dzięki temu w formie spółki komandytowej mogą współpracować podmioty z różnych kapitałem. Specyfika uprawnień i odpowiedzialności komplementariusza i komandytariusza powoduje, że da się znacząco obniżyć ryzyko prowadzenia działalności w przypadku wybranych wspólników.

Wady spółki komandytowej

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Chodzi o rozróżnienie wspólników na komplementariusza i komandytariusza, a co za tym idzie różnie ustalony zakres odpowiedzialności wspólników. Podczas gdy jeden odpowiada całym majątkiem, to drugi, czyli komandytariusz jest ograniczony odpowiedzialnością tylko do sumy komandytowej.

Spółka komandytowa musi prowadzić księgi rachunkowe w każdym przypadku. Nie obowiązuje tutaj limit przychodów, tak jak ma to miejsce w przypadku innych wybranych spółek. To powoduje, że rachunki muszą być prowadzone zgodnie z określonymi wymogami, co sprawia, że koszty obsługi księgowej będą znacznie wyższe.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)