Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Spółka z o.o. - wady i zalety

1
Podziel się:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia firmy. Główne ze względu na jej podstawowy atut, czyli ograniczenie odpowiedzialności wspólników.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną (PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.) posiada osobowość prawną. Jest więc odrębna od swoich założycieli. Funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy kodeksu spółek handlowych.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Żeby spółka z o.o. mogła powstać i działać, trzeba podpisać umowę spółki lub akt założycielski. Ten drugi powstaje w sytuacji, gdy organizujemy jednoosobową spółkę z o.o. Oba dokumenty koniecznie trzeba przygotować u notariusza.

W umowie spółki z o.o. lub akcie założycielskim trzeba koniecznie określić:

  • jaką nazwę ma spółka i gdzie jest jej siedziba,
  • czym się będzie zajmowała spółka,
  • ile wynosi kapitał zakładowy,
  • jaką wartość mają udziały każdego ze wspólników.

Specyfiką spółki z o.o. jest np. to, że działa ona "pod firmą". Najprościej rzecz ujmując, firma to nazwa spółki. Można ją stworzyć w sposób dowolny. Ważne jednak, by do nazwy zawsze dopisywać "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". Można też użyć skrótu: "sp. z o.o.".

Każdy wspólnik, który zdecydował się przystąpić do spółki z o.o., musi wnieść swój wkład. Jest on przeznaczony na kapitał zakładowy. Jeżeli w spółce jest kilku wspólników, to istnieje konieczność powołania zarządu. Potem wystarczy już tylko złożyć wniosek do KRS. Krajowy Rejestr Sądowy zarejestruje spółkę.

W internecie dostępny jest tzw. wzorzec umowy spółki. By z niego skorzystać, wystarczy mieć profil zaufany – ten, który można zarejestrować poprzez platformę ePUAP. Dzięki temu można zarejestrować spółkę szybciej i taniej.

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Podstawową opłatą będzie taksa dla notariusza za sporządzenie umowy spółki. Do tego konieczne będzie ustalenie wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych i jego opłacenie. Trzecią opłatą będzie wpis sądowy. Spółka może oczywiście sprzedawać określone towary albo usługi. Wtedy trzeba ją zgłosić jako czynnego płatnika VAT. Można szacować, że koszt założenia spółki z o.o. oscyluje wokół kwoty około 2000 zł.

Spółka z o.o. w organizacji – uprawnienia

Spółka z o.o. powstaje dopiero wtedy, gdy zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Można jednak działać od razu. Okres pomiędzy założeniem spółki a rejestracją przez KRS to czas, gdy podmiot działa jako tzw. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Można wtedy zaciągać zobowiązania i po prostu działać, ale wszystkie dokumenty muszą być oznaczone dopiskiem "w organizacji". Spółka działa w pełni, dopiero gdy zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – zalety

Podstawową zaletą spółki z o.o. jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników. Jeśli spółka ma zobowiązania, to wspólnicy odpowiadają za nie tylko do wysokości swoich wkładów. Znaczy to tyle, że jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, wspólnicy dzielą się zyskiem. Jeśli jednak się nie uda, a spółka będzie miała długi, odpowiedzą tylko do takiej kwoty, jaką wartość mają ich wkłady.

Spółka z o.o. jest dobrym rozwiązaniem dla praktycznie każdego rodzaju działalności. Jest dobrym sposobem na założenie firmy dla obcokrajowców.

Spółka z o.o – wady

Jeśli spółka jest mała, koszty jej organizacji i funkcjonowania będą relatywnie wysokie. Oczywiście trzeba wnieść kapitał zakładowy (minimum to 5000 zł). Cała odpowiedzialność za sprawy spółki przerzucona jest na zarząd. To on jest również odpowiedzialny materialnie za zobowiązania.

Sporą niedogodnością w przypadku spółki z o.o. może być podwójnie opodatkowany dochód. Najpierw zysk jest opodatkowany w spółce, a potem jeszcze jako dywidenda, gdy jest wypłacany wspólnikom.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Sp zoo
3 lata temu
Co za głupota !!! 5000 zł nie trzeba mieć odrazu