Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Sprawdzenie NIP płatnika. Jak odliczyć VAT?

0
Podziel się:

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, jest podstawowym wyróżnikiem przedsiębiorcy przy rozliczeniach podatkowych. Jest szczególnie ważny w przypadku podatku VAT.

NIP kontrahenta można sprawdzić za pośrednictwem Portalu Podatkowego
NIP kontrahenta można sprawdzić za pośrednictwem Portalu Podatkowego (iStock.com, Chainarong Prasertthai)

NIP i odliczenie VAT

Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, ma z tego powodu wiele przywilejów. Może np. odliczyć podatek, który jest doliczony do faktur zakwalifikowanych jako koszty firmy. Żeby jednak podatek VAT został poprawnie rozliczony, obie strony muszą być czynnym podatnikiem VAT.

Jak sprawdzić NIP podmiotu VAT?

Jeżeli chcemy odliczyć VAT, musimy być pewni, że nasz kontrahent też ma status czynnego płatnika VAT. Jak to sprawdzić? Można wystąpić z wnioskiem o takie informacje do urzędu skarbowego. W ciągu maksymalnie 7 dni urząd wystawi taki dokument. Będzie on ważny na dzień złożenia wniosku o takie informacje. Można też zadzwonić do urzędu skarbowego, by telefonicznie uzyskać informację o statusie kontrahenta.

Od pewnego czasu możliwe jest samodzielne zweryfikowanie czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Dzięki specjalnej usłudze o nazwie "Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT" możliwe jest zweryfikowanie poprawności numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Z usługi tej mogą skorzystać przede wszystkim podatnicy, którzy stosują mechanizm odwrotnego obciążenia. Chodzi tu np. o przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą elektroniki. O szczegółach przeczytamy w ustawie o VAT.

Korzystając z opcji sprawdzenia NIP, podatnik jest w stanie sprawdzić i zweryfikować, czy kontrahent ma status czynnego podatnika VAT. Żeby to zrobić, wystarczy w odpowiednie pole wpisać NIP kontrahenta. System wygeneruje jeden z trzech komunikatów:

  • podmiot nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT;
  • podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
  • podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Usługa pozwala na wydrukowanie komunikatu, który jest wyświetlany w systemie. Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT dostępne jest poprzez Portal Podatkowy. Warto wiedzieć, że z funkcjonalności tego portalu można w pełnym zakresie korzystać również na urządzeniach mobilnych.

Nadanie NIP na stałe

Numer NIP jest podstawowym elementem identyfikacji przedsiębiorców. Każdy przedsiębiorca ma jeden taki numer i jeśli jest to firma prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to taki NIP nadawany jest raz na zawsze. Jest on niezmienny. Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z prowadzenia firmy (zamknie ją), a po kilku latach zdecyduje się otworzyć kolejny biznes również w formie jednoosobowej działalności, to będzie się posługiwał tym samym numerem identyfikacji podatkowej.

Numer NIP jest niezbędny zwłaszcza w przypadku rozliczeń związanych z podatkiem od towarów i usług, czyli podatkiem VAT. To od dwóch stron transakcji zależy, czy rozliczenie będzie wykonane prawidłowo, a podatek będzie mógł być właściwie odliczony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)