Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Sprzeciw od nakazu zapłaty. Postępowanie upominawcze i dochodzenie roszczeń pieniężnych

3
Podziel się:

Roszczeń pieniężnych można dochodzić w postępowaniu upominawczym. Jest to szybszy sposób na dochodzenie roszczeń od zwykłego postępowania. Można też w nim złożyć sprzeciw od takiego nakazu zapłaty. Zobacz, jak to zrobić.

Żeby odwołać się od nakazu zapłaty, należy w postępowaniu upominawczym zgłosić sprzeciw
Żeby odwołać się od nakazu zapłaty, należy w postępowaniu upominawczym zgłosić sprzeciw (WP.PL)

W przypadku roszczeń majątkowych, które są dochodzone w postępowaniu upominawczym (niezależnie od tego, czy jest to postępowanie zwykłe, czy elektroniczne), istnieje możliwość odwołania się od nakazu. Trzeba wtedy złożyć sprzeciw.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydawany w postępowaniu upominawczym może być wydany w sporach cywilnych, sprawach gospodarczych, albo takich, które obejmują zakresem prawo pracy. Najczęściej jednak dochodzi do sytuacji, że nakaz zapłaty informuje pozwanego o tym, że toczy się wobec niego postępowanie. Razem z nakazem zapłaty wysyłany jest pozew wraz z pouczeniem o tym, że przysługują różne środki do odwołania.

Warto rozróżnić dwa pojęcia i pamiętać, że prawo sprzeciwu ma wyłącznie pozwany. Powód natomiast może złożyć skargę na orzeczenie. Nakaz zapłaty może być wydany przez referendarza sądowego albo przez sąd. Jeśli prawa prowadzona jest przez referendarza sądowego, to jego kompetencje są takie same jak sądu. W związku z tym niezależnie od tego, kto wydał nakaz zapłaty, można zawsze złożyć wobec niego sprzeciw.

Jaki jest termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Sprzeciw musi być wysłany listem poleconym albo złożony bezpośrednio w sądzie. Mamy na to dwa tygodnie od momentu otrzymania nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty zobowiązuje do zaspokojenia roszczenia w całości w ciągu dwóch tygodni lub do wniesienia sprzeciwu. Jeśli sprzeciw będzie złożony po terminie, zostanie odrzucony. W przypadku spełnienia szczególnych warunków możliwe jest przywrócenie terminu.

Jak bronić się przed nakazem zapłaty z e-sądu?

Sporządzając sprzeciw, trzeba wskazać zarzuty od nakazu zapłaty. Jednocześnie musimy przekazać informację o tym, czy sprzeciw jest od całości nakazu, czy tylko jego części. Sprzeciw musi być poparty dowodami. W przypadku postępowania upominawczego sprzeciw, który zostanie złożony przez jedną z osób, która jest współpozwaną, to roszczenie traci swoją moc tylko wobec tego, kto złożył sprzeciw. Jeśli natomiast sprzeciw złożony jest od części pozwu, to pozostała pozostaje w mocy.

Gdzie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym powinien być wniesiony do sądu, przed którym toczy się powództwo. Sprzeciw jest pismem procesowym. Musi być złożony w takiej firmie, w jakiej złożono pozew. Inaczej nie będzie wywoływał skutków prawnych.

Tworząc sprzeciw, nie wolno zapomnieć o:

  • oznaczeniu sądu, do którego kieruje się pismo;
  • dokładnym oznaczenia stron, a także pełnomocników, jeśli zostali powołani;
  • sygnaturze akt;
  • wartości przedmiotu sporu (WPS), czyli kwocie, która jest podważana;
  • nazwie pisma – w tej sytuacji będzie to "sprzeciw od wyroku zaocznego";
  • opisie sprzeciwu, czyli uzasadnienie, dlaczego się nie zgadzamy z zarzutami;
  • sprecyzowanie czego oczekujemy (może to być prośba o uchylenie wyroku albo oddalenie powództwa, zawieszenie rygoru wykonalności);
  • podpis strony lub jej przedstawiciela;
  • dowód opłaty sądowej.

Jeśli pozew złożony jest poprawnie, to nakaz zapłaty traci moc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
sadinternetow...
5 lata temu
W 90 % sprzeciw od nakazu zapłaty służy przeciągnięciu postępowania. Niestety, ale sądy działają ostatnio bardzo wolno.
Ktos
5 lata temu
Prosze sprawdzic jak Best sklada nakazy zaplaty w X wydziale cywilnym w Elblagu specjalnie zeby osoby z innych czesci polski nie wnosily sprzeciwu od nakazu i nie zlaszali niewlasciowsci Sadu tak dziala ta bada oszustow z Best
Kln
5 lata temu
W artykule jest błąd, bo opisane są wymogi formalne sprzeciwu od wyroku zaocznego, a nie zgodnie z treścią wywodu, sprzeciwu od nakazu zaplaty