Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

System kafeteryjny. Czym jest i co daje pracownikom?

3
Podziel się:

System kafeteryjny pozwala sprawnie zarządzać systemem świadczeń pozapłacowych. To szczególnie ważne w momencie, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracowników.

System kafeteryjny to system benefitów pracowniczych, który firma może udostępniać swoim pracownikom
System kafeteryjny to system benefitów pracowniczych, który firma może udostępniać swoim pracownikom (Pixabay.com)

Co to jest system kafeteryjny?

System kafeteryjny to pojęcie pochodzące z hiszpańskiego "cafeteria". Oznacza ono samoobsługową restaurację, w której klient może samodzielnie wybierać dania. W systemie kafeteryjnym pracownik dostaje określoną pulę punktów albo jakąś kwotę i sam może wybrać na, jakie świadczenia je zamieni.

Co daje system kafeteryjny?

Systemy kafeteryjne są zróżnicowane. Każda firma ma prawo tworzenia własnej listy świadczeń. Zależy ona od budżetu danej firmy. Wybór świadczeń, które będą zaproponowane pracownikom, są różne. Często systemy kafeteryjne mają opcje dofinansowania wypoczynku. Można też wybrać różne zakresy opieki medycznej. Są też różne pakiety ubezpieczeń, dofinansowanie kształcenia, a także te, które pozwalają na dobre spędzanie wolnego czasu. Mowa tu o karnetach na siłownię, czy zajęcia sportowe, albo bilety do teatru czy kina.

Charakterystyczną cechą systemu kafeteryjnego jest elastyczność. Każdy pracownik może wybrać sobie sam, z jakich świadczeń skorzysta. System kafeteryjny pozwala wybrać świadczenia pracownikowi. To nie pracodawca decyduje o tym, jakie benefity dać pracownikowi, ale to sam pracownik o tym decyduje. Dzięki temu bonusy są bardziej efektywnie wykorzystywane. System jest też elastyczny o tyle, że można na bieżąco go dostosowywać do sytuacji firmy. Gdy np. firma chce ograniczyć budżet na benefity, nie trzeba z nich całkowicie rezygnować.

Systemy kafeteryjne są dziś najczęściej platformami internetowymi. Każdy z pracowników ma tutaj swoje własne konto. Pracodawca może nadać dostępy pracownikom do konkretnych systemów benefitów. Taki system pozwala utrzymać kontrolę budżetową nad benefitami.

System kafeteryjny może być też wykorzystywany przez pracodawców do obsługi Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Taki model pozwala mieć pewność właściwego wydatkowania środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ułatwia to zarządzanie benefitami w bardzo dużych firmach, takich, które mają rozproszoną strukturę albo też mają oddziały w mniejszych miastach.

Działanie systemów kafeteryjnych

Jak już wspomnieliśmy, każdy z pracowników ma własny profil w systemie kafeteryjnym. System jest zasilany ze środków obrotowych. Zaawansowane systemy kafeteryjne pozwalają na przypisanie pracowników do konkretnych grup. Na tej podstawie można określić wartość, jaką będzie zasilane konto. Niektóre systemy kafeteryjne umożliwiają obsługę świadczeń opieki medycznej, a także ubezpieczeń na życie. Wystarczy, że pracownik wybierze świadczenie, a pracodawca za nie płaci.

System kafeteryjny rozwiązuje problem zróżnicowanych potrzeb pracowników. Są przecież zróżnicowani pod względem wieku czy zainteresowań. Trudno jest więc trafić w ich gust. Dzięki temu, że wybór benefitów jest spory, pracownik jest zadowolony, a pracodawca może je swobodnie rozliczać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Dawid
2 lata temu
Szkoda, że nie ma wymienionych systemów motywacyjnych. Szczególnie te, które są najszybciej rozwijające się w ostatnich latach jak motivizer.pl
Renata
3 lata temu
Ja z kolei korzystam z motivizer.pl i jestem bardzo zadowolona!
Anna
4 lata temu
Testujemy u nas tomhrm z benefitami. Nie wracam do excela