Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Szkolenia BHP. Jak wyglądają i kogo obejmują?

0
Podziel się:

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego pracownika, który dopiero zaczyna pracę w konkretnej firmie. Kodeks pracy narzuca konieczność organizacji takich szkoleń pracodawcom, niezależnie od tego, ilu pracowników zatrudniają.

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla pracowników rozpoczynających pracę na danym stanowisku
Szkolenia BHP są obowiązkowe dla pracowników rozpoczynających pracę na danym stanowisku (Andrzej Wawok/Reporter)

Pracownik odbywa dwa rodzaje szkoleń. Szkolenia wstępne oraz* szkolenia okresowe BHP*. W ramach tych pierwszych pracownik odbywa tzw. instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Brak szkolenia BHP nie pozwala zatrudnić konkretnego pracownika.

Co ważne, pracodawca nie tylko musi zorganizować szkolenia BHP, ale też brać w nich udział. W takiej sytuacji jednak program szkolenia obejmuje kwestie związane z organizacją stanowisk pracy dla pracowników zgodnie z zasadami BHP.

Trzeba pamiętać, że szkolenia BHP muszą odbywać się w godzinach pracy. Zakres szkolenia wstępnego BHP zależy od konkretnego stanowiska. Składa się z dwóch części:

  • szkolenia wstępnego ogólnego (tzw. instruktażu ogólnego),
  • szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (to instruktaż stanowiskowy).

Instruktaż ogólny zapoznaje z zasadami BHP, które są opisane w kodeksie pracy. Instruktaż ogólny nie może być krótszy niż 3 godziny lekcyjne.

Instruktaż stanowiskowy musi być przeprowadzony zanim do pracy będzie dopuszczony:

  • pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym albo takim, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych
  • pracownika, który został przeniesiony na inne stanowisko
  • praktykant.

Podczas instruktażu stanowiskowego pracownik zapoznawany jest z zagrożeniami, które występują na tym stanowisku, a także poznaje sposoby ochrony przed tymi zagrożeniami. Rozpoczyna się od rozmowy wstępnej z przełożonym, a potem następuje objaśnienie przez instruktora wszystkich czynności, które pracownik będzie wykonywał na stanowisku pracy. Kolejnym elementem jest wykonanie tych czynności pod okiem instruktora, a potem już samodzielna praca.

Na koniec instruktażu stanowiskowego przeprowadzany jest sprawdzian wiadomości. Jeśli pracownik wykonuje pracę na kilku stanowiskach pracy, to musi odbyć instruktaż stanowiskowy związany z każdym stanowiskiem. Instruktaż stanowiskowy powinien trać minimum 2 godziny w przypadku pracowników administracyjno-biurowych i 8 godzin w przypadku innych pracowników.

Instruktaż stanowiskowy BHP

Instruktaż stanowiskowy musi być powtórzony jeśli na stanowisku pracy nastąpią zmiany techniczno-organizacyjne. Chodzi tu np. o zmianę procesu technologicznego albo organizację stanowisk pracy. Może też tak być jeśli wprowadza się substancje o działaniu szkodliwym dla zdrowia.

Przeprowadzenia szkolenia zarówno w zakresie instruktażu ogólnego, jak i stanowiskowego musi zostać potwierdzone przez pracownika na piśmie. Trzeba to też odnotować w aktach osobowych pracownika. Na oświadczeniu pracownika potwierdzającym odbycie szkolenia wstępnego powinno się znaleźć imię i nazwisko pracownika, data i miejsce odbycia takiego szkolenia oraz podpis.

Szkolenia okresowe BHP

Czas szkolenia okresowego BHP zależy od ramowego programu takiego szkolenia jednak w zależności od grupy zawodowej jest to od 8 do nawet 64 godzin lekcyjnych.

Jeśli pracownik przedstawi aktualne zaświadczenie, które potwierdza odbycie przez niego wymaganego szkolenia okresowego w danym okresie u innego pracodawcy, może być zwolniony z pierwszego szkolenia wstępnego. Takie szkolenie może obejmować inną grupę stanowisk, jednak jego program musi uwzględniać zakres, który jest konieczny do dopuszczenia do pracy na nowym stanowisku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)