Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Takie mogą być skutki podwyższenia płacy minimalnej

0
Podziel się:

Zdaniem przedsiębiorców decyzja ta zmniejszy gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy ilość pracowników pracujących na czarno.

Takie mogą być skutki podwyższenia płacy minimalnej
(Prebranac/Dreamstime.com)

Od stycznia 2012 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 1500 zł. Zdaniem polskich przedsiębiorców decyzja ta zmniejszy gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy ilość pracowników pracujących na czarno. Wskazuje na to m.in. badanie _ Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy _ przeprowadzonego wśród firm uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

Wielu pracowników, a wraz z nimi związki zawodowe, uznaje poziom minimalnego wynagrodzenia za swoistą ochronę. W Sejmie trwają obecnie prace nad inspirowanym przez nie obywatelskim projektem ustawy mającej powiązać płacę minimalną ze wzrostem gospodarczym. Tymczasem to właśnie ona może stanowić sztuczną barierę, która hamuje wzrost przedsiębiorstw, a wraz z nim zatrudnianie nowych pracowników.

Ponad połowa przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma, którzy wzięli udział w badaniu _ Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy _ uważa, że wzrost płacy minimalnej z 1386 zł do 1500 zł przyczyni się do zahamowania tworzenia nowych miejsc pracy.

Wpływ zwiększenia płacy minimalnej na gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy

Dla 51 proc. ankietowanych nowa regulacja będzie miała negatywne skutki, natomiast zaledwie dla 7 proc. uczestników programu Rzetelna Firma stanie się ona impulsem do tworzenia nowych miejsc pracy. Kolejna grupa przedsiębiorców (36 proc.) uznaje, że zwiększenie płacy minimalnej nie zmieni znacząco sytuacji na rynku pracy._ _ _ _


_ _ KALKULATOR PŁAC Typ umowy: Miesięczne zarobki: _ _
- W momencie zwiększenia płacy minimalnej przedsiębiorcy w swej działalności będą musieli uwzględniać nie tylko podwyższone wynagrodzenie pracownika, ale także proporcjonalnie większe koszty dodatkowe, takie jak składki ZUS czy składki zdrowotne. To złe rozwiązanie dla pracodawców, a w konsekwencji również dla pracowników. W obliczu nadchodzącej drugiej fali kryzysu rozsądniejsza byłoby ochrona istniejących miejsc pracy i zmniejszanie jej kosztów, a nie zwiększanie ich - przekonuje Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Przedsiębiorcy, biorący udział w programie Rzetelna Firma, negatywnie widzą także wpływ nowego rozporządzenia na zjawisko pracy na czarno. Według badania _ Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy _, aż 57 proc. badanych uważa, że wzrost płacy minimalnej przyczyni się do zwiększenia liczby osób zatrudnianych nielegalnie.

Wpływ podniesienia wysokości płacy minimalnej na ilość osób zatrudnionych na czarno

Jedynie 7 proc. wierzy, że nowe zmiany zmniejszą skalę zjawiska pracy na czarno. Z kolei 29 proc. ankietowanych przedsiębiorców uznaje, że decyzja rządu nie przyczyni się do wzrostu szarej strefy na rynku pracy._ _ _ _

_ _ - Podnoszenie płacy minimalnej daje złudne poczucie bezpieczeństwa, gdy w rzeczywistości stabilność zatrudnienia zostaje mocno ograniczona. Odgórnie narzucona wysokość minimalnego wynagrodzenia może prowadzić do zwalniania pracowników, którzy w poszukiwaniu źródeł dochodu będą godzić się na pracę bez umowy _ - _mówi Waldemar Sokołowski.

Badanie pokazuje, że zwiększenie płacy minimalnej od stycznia 2012 roku:

  • zmniejszy gotowość polskich firm do tworzenia nowych miejsc pracy;
    • może spowodować wzrost ilości osób zatrudnionych nielegalnie.

Badanie _ Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy _ zostało przeprowadzone we wrześniu 2011 roku na reprezentatywnej grupie 1204 przedsiębiorców wybranych z pośród ponad 38 tys. firm uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

Czytaj więcej na temat wynagrodzeń w firmach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t34418.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/spozniona;wyplata;-;jakie;dokumenty;do;zus,108,0,921708.html) Spóźniona wypłata - jakie dokumenty do ZUS? Sytuacja, w której pracodawca spóźni się z wypłatą wynagrodzenia może wywołać wątpliwości, co do jego zobowiązań względem ZUS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/odsetki;od;zaleglej;pensji;z;podatkiem;czy;bez,85,0,920405.html) Odsetki od zaległej pensji. Z podatkiem czy bez? Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni pamiętać i zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnego wynagrodzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firmy;moga;zaplacic;1620;zl;wiecej;za;kazdego;pracownika,131,0,877955.html) Firmy mogą zapłacić 1620 zł więcej za każdego pracownika Wzrost płacy minimalnej spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia w przedsiębiorstwach zatrudniających najmniej wykwalifikowanych pracowników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)