Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Test przedsiębiorcy. Resort chce sprawdzać, kto faktycznie prowadzi działalność

673
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zapowiada, że chce opracować tzw. test przedsiębiorcy. Ma on oddzielić faktycznych przedsiębiorców od tych, którzy de facto pracują na etacie, a firmę założyli tylko po to, by płacić niższe podatki.

Resort finansów chce sprawdzać, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą - zapowiada wiceminister Filip Świtała
Resort finansów chce sprawdzać, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą - zapowiada wiceminister Filip Świtała (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Pracownik zakłada firmę, opłaca minimalne, zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne i rozlicza się podatkiem liniowym. I przy wysokich zarobkach zamiast 32 płacą 19 proc. podatku. Co miesiąc wystawiają jedną fakturę, jednemu kontrahentowi.

Takie rozwiązania nie podobają się ministerstwu finansów. - Jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm - mówił podczas warsztawów podatkowych na Uczelni Łazarskiego wiceminister Filip Świtała. Jego słowa cytuje środowa "Rzeczpospolita".

Zdaniem resortu podobna sytuacja to nic innego jak samozatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej tylko pozornie. W rzeczywistości jest to traktowane jako tańsza (niższe składki i podatek) forma etatu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wynajmujesz mieszkanie? Skarbówka rozliczy cię od przyszłego roku

- Tacy przedsiębiorcy często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji - mówi Świtała. Dodawał, że taki model jest nieuczciwy wobec osób, które płacą podatki od umowy o pracę.

Według szacunków resortu takich fikcyjnych przedsiębiorców może być nawet 166 tys. Dlatego rząd ma plan, by takie obejście utrudnić. - Pracujemy nad testem przedsiębiorcy, który miałby określić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest - powiedział "Rz" Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w resorcie.

Jak miałby wyglądać test? Szczegółów na razie brak.

Są za to wątpliwości. Sam Żukowski podaje bowiem przykład lekarza, który wystawia jednemu szpitalowi jedną fakturę miesięcznie. Ale oprócz tego przyjmuje jeszcze czterech pacjentów tygodniowo. - Po to, żeby pokazać, że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą - mówi dyrektor departamentu w ministerstwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(673)
Kapri
5 lata temu
Nienawidzę Rafalskiej
Ib
5 lata temu
Ludzie pozamykaja firmy i wyjadą. Takie będziecie mieli podatki.Tym się kończy finansowanie patoligii kosztem ciężko pracujących ludzi.
ger
5 lata temu
No to US będzie doił głównie państwowe instytucje wymuszające na swoich pracownikach przechodzenie na samozatrudnienie. Dom wariatów ? Tak tylko pytam.
Jfk
5 lata temu
Bardzo chciałbym móc pracować dla innych firm, ale Allianz wymaga ode mnie wyłączności. Tak jest skonstruowana umowa. Więc może zajmijcie się tymi, którzy to narzucają, a nie tymi, którzy są w ten sposób zatrudnieni
hanka
5 lata temu
A jest jakiś przepis zabraniający wystawianie 1 faktury w miesiącu? może o czymś nie wiem. Przestańcie rozdawać nasze pieniądze.
...
Następna strona