Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Transakcje w małżeństwie pod okiem fiskusa. Skarbówka upomina się o VAT

105
Podziel się:

Żona musi opłacić VAT, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża

szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu
szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu (PAP/Radek Pietruszka)

Żona musi opłacić VAT, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża –wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej. Faktury jednak nie wystawia.

Według skarbówki transakcje między małżonkami-podatnikami VAT nie są klasyczną sprzedażą, nie musi wiązać się z przeniesieniem prawa własności, a jedynie rozporządzania towarem i wówczas też ulegają opodatkowaniu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pytanie zadała kobieta, która ze wspólnych środków małżeńskich kupiła koparko-ładowarkę i odliczyła VAT. Jak relacjonuje "DGP", sprzęt wprowadziła do ewidencji środków trwałych firmy budowlanej, którą prowadziła i rozpoczęła amortyzację.

Zobacz także: PiS nie zamierza obniżyć VAT. "Czy można zrobić większe głupstwo?"

Po latach również jej mąż założył firmę, a ona zdecydowała przekazać mu maszynę, aby to on kontynuował amortyzację. Sądziła, że skoro nie było odpłatności i w jej przekonaniu doszło do przesunięcia towaru w ramach małżeństwa, nie ma obowiązku wystawiać faktury i płacić VAT.

Co do faktury, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznała kobiecie rację. Nie miała obowiązku dokumentowania w ten sposób transakcji nieodpłatnych – tłumaczy "DGP". Ale szef KIS uznał, że praktycznie każde nieodpłatne przekazanie towaru firmowego wiążące się z "przenoszeniem ekonomicznego władztwa nad rzeczą" podlega opodatkowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(105)
F1
4 lata temu
Wszystkie przepisy podatkowe są świadomie tworzone z celowymi lukami , podobno co nie jest zabronione jest dozwolone - ale jeszcze nie słyszałem , żeby ktokolwiek wygrał z fiskusem korzystając z tego dobrodziejstwa .....interpretacja kończy się zawsze tak .......coś nie jest zabronione ale par.74 , pkt 12 , podpunkt 42 poprawki do ustawy z dnia , zgodnie z rozporządzeniem ministra z późniejszymi zmianami na podstawie dyrektywy itd......... TO SIĘ NAZYWA PRZEJRZYSTOŚĆ I STABILNOŚĆ PODATKÓW - GRATULACJE !
diabełek
4 lata temu
Kobieta zapłaci vat w całości a mąż odliczy tylko 50% tej wartości - pozostałość w koszty ogólne
Ola
4 lata temu
Kupiła ze wspólnych środków to o jakie przekazanie chodzi?
kakoj
4 lata temu
ZŁODZIEJE i do tego wielkie świniarstwo! Jeszcze trochę i obudzą się ze snu jak nie będzie w Kraju żadnej firmy. wtedy podatki będą brali chyba ze swojej D_ _ Y !!!!!!!!!!!!!!!!
andre
5 lata temu
jak mąż nie zapłaci podatku to wejdą na konto żony bo wspólnota majątkowa, a działalność to nie odrębny podmiot prawny tylko dalej osoba fizyczna która ją prowadzi a jak żona przekaże coś mężowi z którym ma wspólnotę majątkowa to już ma płacić podatek stosunek władzy do nas nie zmienił się od czasu zaborów
...
Następna strona