Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ubezpieczenie wypadkowe. O czym warto wiedzieć?

0
Podziel się:

Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe dla wszystkich pracujących. Gwarantuje wypłatę świadczeń w momencie utraty zdolności do pracy.

Ubezpieczenie wypadkowe ogranicza skutki nieszczęśliwych wypadków przy pracy
Ubezpieczenie wypadkowe ogranicza skutki nieszczęśliwych wypadków przy pracy (JAN BIELECKI)

Każdy, kto pracuje, narażony jest na ryzyko utraty życia lub zdrowia w związku z wykonywanymi obowiązkami. Żeby ograniczyć skutki takich zdarzeń, każdy pracujący musi posiadać ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie wypadkowe pozwala uzyskać określone świadczenia, których nie otrzymamy, posiadając ubezpieczenie chorobowe. Ubezpieczenie wypadkowe zadziała, jeśli pracownik zachorował na chorobę zawodową albo ucierpiał w związku z wypadkiem przy pracy

Czy ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe. Nie ma możliwości wybrania dobrowolnie ubezpieczenia wypadkowego. Należą wiec obowiązkowo do niego wszyscy zatrudnieni. Po co nam ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe ogranicza skutki nieszczęśliwych wypadków przy pracy. Jeśli taka sytuacja nastąpi, pracownik otrzyma świadczenie z ZUS. Ubezpieczenie wypadkowe dotyczy wypadków przy pracy. Za taki uznaje się "nagłe zdarzenie, które wywołane zostało przyczyną zewnętrzną, a jego skutkiem jest uraz lub śmierć". Musi to zdarzenie następować w związku z tym, że pracownik wykonywał swoje obowiązki zawodowe. Świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego będzie też wypłacone w momencie choroby zawodowej. Choroba zawodowa pojawia się, gdy na pracownika działają szkodliwe czynniki związane z określonym rodzajem pracy.

Odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego

Jeśli pracownik uległ wypadkowi w pracy albo też zachorował na chorobę zawodową, może ubiegać się o zasiłek chorobowy. Jest to 100 proc. podstawy wymiaru. Wysokość świadczenia nie zależy od stażu ubezpieczeniowego.

Zasiłek chorobowy jest należny już od pierwszego dnia, kiedy przytrafiła się niezdolność do pracy. W przypadku świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie trzeba stosować tzw. okresu wyczekiwania, który stosuje się przy zasiłku chorobowym.

Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Świadczenia związane z ubezpieczeniem wypadkowym należą się wszystkim osobom, które podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Jeśli pracownik ma kilka tytułów do ubezpieczenia społecznego, to z każdego z nich opłacana jest składka wypadkowa.

Kto nie podlega ubezpieczeniu wypadkowemu?

Ubezpieczeniu wypadkowego nie podlegają m.in.:

  • bezrobotni, którzy pobierają zasiłek;
  • posłowie do Parlamentu Europejskiego;
  • żołnierze niezawodowi;
  • osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym albo pobierają zasiłek macierzyński.

Procent składki na ubezpieczenie wypadkowe

Składka ubezpieczeniowa ubezpieczenia wypadkowego jest różna i zależy od liczby osób, która są zgłaszane do ubezpieczenia. Jeśli płatnik zgłasza mniej niż 10 ubezpieczonych, to w jego wypadku składka jest zryczałtowana i wynosi 1,67 proc. Wysokość składki ustalana jest jako określony procent najwyższej składki za dany rok dla określonej grupy działalności.

Jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż 9 osób, to musi samodzielnie ustalić wysokość składki wypadkowej. Ustala się ją na podstawie grupy działalności ze względu na numer PKD. Wysokość składki ustalana jest na cały rok składkowy. Trwa on od 1 kwietnia do 31 marca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)