Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa darowizny samochodu – formularz

1
Podziel się:

Gdy chcemy obdarować kogoś z rodziny lub spoza niej samochodem, będziemy potrzebowali sporządzić umowę darowizny samochodu. Jak wygląda taka umowa oraz co musi być w niej zawarte, przedstawiamy poniżej.

Umowa darowizny samochodu porządzana jest w formie pisemnej
Umowa darowizny samochodu porządzana jest w formie pisemnej

Umowa darowizny samochodu jest umową, na mocy której właściciel samochodu przekazuje obdarowanemu tę rzecz. Wszelkie zasady stosowania umowy darowizny reguluje kodeks cywilny.

Przyjęta zasada jest taka, że umowę darowizny zawiera się w formie pisemnej. Zgodnie z zapisami przyjętymi przez ustawodawcę, dla niektórych przedmiotów darowizny obowiązuje forma notarialna. Właśnie taką formę musi mieć umowa darowizny własności i użytkowania wieczystego nieruchomości, a także praw spółdzielczych. Jeśli zaś chodzi o inne przedmioty, to można przekazać je, wykorzystując zwyczajową formę pisemną.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu można więc sporządzić w zwykłej formie pisemnej. Umowa ta nabiera mocy prawnej z momentem przekazania przedmiotu darowizny oraz gdy następuje przeniesienie praw własności na obdarowanego. W tym przypadku nie ma potrzeby spisywania umowy w formie aktu notarialnego. W umowie powinna zwierać się wartość samochodu.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn określa opodatkowanie nabywcy, tytułem otrzymanej darowizny. Tutaj ważna jest znajomość wartości przedmiotu, tak więc osoba obdarowana powinna obliczyć wysokość spłaty, złożyć zeznanie w US, oraz opłacić podatek, gdy jest to wymagane.

Musimy wziąć pod uwagę również tę sytuację, gdy osoba obdarowana jest więcej niż jeden raz od tej samej osoby, należy doliczyć wartość rzeczy i prawa majątkowe, które to zostały nabyte w ciągu 5 lat poprzedzających rok ostatniej darowizny.

Kto jest zwolniony z podatku?

Tutaj wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa, które łączy darczyńcę z obdarowanym, jeśli pokrewieństwo jest bliskie, to podatek będzie mniejszy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wyodrębnia trzy grupy podatkowe. O tym, jaka jest przynależność do danej grupy, decyduje stopień pokrewieństwa.

Żona lub mąż albo dzieci należą do grupy pierwszej. Druga grupa podatkowa to rodzeństwo małżonków czy dzieci rodzeństwa. W trzeciej grupie są te osoby, wobec których nie można mówić o pokrewieństwie.

Te trzy grupy mogą być zwolnione konieczności zapłaty podatku tylko wtedy, gdy w ciągu pół roku od przyjęcia darowizny zgłoszą to do urzędu skarbowego.

Rozpatrując kwestię opodatkowania umowy darowizny samochodu, musimy znać pojęcie kwoty wolnej. Jest ona zależna w tym przypadku od grupy pokrewieństwa i wynosi 9 637 zł dla pierwszej i 4 902 zł dla trzeciej. Jeśli więc kwota darowizny nie przekracza tej wartości, to nie jest konieczne jej zgłaszanie.

Jaki podatek zapłacisz od darowizny?

W sytuacji, gdy wartość darowizny (samochodu) przebija wymienioną wcześniej kwotę wolną od opodatkowania, koniecznie trzeba taką darowiznę zgłosić. Jeśli tego nie zrobimy w wyznaczonym terminie, czyli pół roku, to niezależnie od stopnia pokrewieństwa trzeba będzie zapłacić normalny podatek.

Co powinna zawierać umowa darowizny samochodu?

Sporządzając umowę darowizny samochodu, nie można zapomnieć o wpisaniu poprawnych danych obu stron. W dokumencie nie może też zabraknąć:

  • opisu marki samochodu,
  • roku jego produkcji,
  • numerów nadwozia i silnika,
  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru karty pojazdu,
  • aktualnego przebiegu,
  • koloru,
  • wartości,
  • informacji o tym, kiedy samochód będzie przekazany.

Dobrze, jeśli właściciel pojazdu (darczyńca) w umowie oświadczy, że jest jedynym właścicielem samochodu, który przekazuje w darowiźnie i inne osoby ani podmioty nie mają wobec niego roszczeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Aldona
3 lata temu
W sprawie darowizny poszłam do kancelarii Cejrowski w Tczewie. Sprawna, profesjonalna obsługa.