Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna-sprzedaży motocykla. Zabezpieczenie interesów stron

0
Podziel się:

Najczęściej stosowanym potwierdzeniem sprzedaży motocykla jest umowa kupna-sprzedaży motocykla. Jest ona regulowana przez kodeks cywilny.

Umowa kupna-sprzedaży potrzebna jest m.in. do rejestracji motocykla
Umowa kupna-sprzedaży potrzebna jest m.in. do rejestracji motocykla (pixabay.com / CC0)

Umowa kupna-sprzedaży nakazuje sprzedawcy przenieść własność rzeczy na kupującego. Sprzedawca musi ją wydać, a kupujący obiecuje ją odebrać i zapłacić cenę, którą strony ustaliły. W przypadku umowy sprzedaży motocykla, jej przedmiotem będzie właśnie motocykl.

Umowa kupna-sprzedaży – specyfika

Umowa kupna-sprzedaży nabiera mocy prawnej w momencie złożenia oświadczeń woli przez strony umowy. Kodeks nazywa ją więc umową konsensualną. Przepisy jednak nie regulują formy, w jakiej powinna ona być zawarta. Wybór zależny jest od stron umowy. Jeśli więc obie strony przystaną na to, to można ją zawrzeć nawet ustnie. Problem w tym, że do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji potrzebne będzie jakieś potwierdzenie. Najlepiej więc sporządzić ją w formie pisemnej.

Najważniejsze elementy umowy kupna-sprzedaży motocykla

W umowie kupna-sprzedaży motocykla trzeba wpisać miejsce, gdzie umowa jest zawarta. Data ma znaczenie o tyle, że wpływa ona na bieg ubezpieczenia. Nowy właściciel ma prawo skorzystać z opłaconego już ubezpieczenia OC do tego pojazdu. Warto więc w umowie dopisać konkretną godzinę sprzedaży by dotychczasowy właściciel nie odpowiadał za ewentualne szkody, które spowodował kupujący.

Elementy umowy to również dane stron. Powinny być określone w takim zakresie, by pozwoliło to na bezproblemową identyfikację stron. Oczywiście trzeba też dokładnie opisać sam motocykl, podając:

  • markę motocykla,
  • rok, w którym został wyprodukowany,
  • numery podwozia i silnika,
  • numer rejestracyjny,
  • aktualny przebieg.

Dobrze też wpisać do umowy kolor. To wszystko dokładnie identyfikuje motocykl, który jest sprzedawany. Cena zawarta w umowie powinna być podana zarówno jako kwota w wersji liczbowej, jak i słownej. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, również w przypadku umowy kupna-sprzedaży motocykla, trzeba też poprosić kupującego, by podpisał oświadczenie o tym, że zna stan techniczny motocykla. Trzeba też dodać, kto pokryje koszty związane z zawarciem umowy. Zanim strony podpiszą umowę, mogą jeszcze dodać dodatkowego elementy według swojego uznania. Ważne jednak, by nie naruszały one przepisów kodeksu cywilnego.

Wejście w życie umowy kupna-sprzedaży motocykla

Jak wiadomo, umowa sprzedaży motocykla przenosi własność na kupującego. Jeśli umowa nie mówi inaczej, całość kwoty powinna być uregulowana w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży motocykla. Jeśli strony ustaliły, że do rozliczenia dojdzie później, warto, żeby już w momencie przekazania motocykla, kupujący przekazał zadatek lub zaliczkę. Wtedy taka umowa jest umową przedwstępną. Strony mogą też między sobą ustalić, że płatność za przedmiot umowy będzie uregulowana w ratach. Wtedy dokładny harmonogram spłat trzeba wpisać do umowy.

Umowa kupna-sprzedaży będzie potrzebna nie tylko do rejestracji motocykla. Niezbędna będzie też do rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Taką umowę należy bowiem złożyć w urzędzie skarbowym. Przy okazji warto powiedzieć, żeby w umowie zawrzeć właściwą wartość pojazdu. Zdarza się, że część sprzedających chce ją zaniżyć, by obniżyć podatek. Jeśli fiskus wykryje takie coś, grozi nam odpowiedzialność karno-skarbowa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)