Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Druk umowy

0
Podziel się:

Sprzedając lub kupując samochód, trzeba będzie przygotować umowę kupna-sprzedaży. Chroni to obie strony przed ewentualnymi roszczeniami, a nowemu właścicielowi ułatwia rejestrację, jeśli transakcja nie była potwierdzona fakturą.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu pozwala na udokumentowanie transakcji kupna-sprzedaży u ubezpieczyciela
Umowa kupna-sprzedaży samochodu pozwala na udokumentowanie transakcji kupna-sprzedaży u ubezpieczyciela (Shutterstock.com)

Dokonując sprzedaży samochodu, trzeba wiedzieć, jak dobrze przygotować umowę kupna-sprzedaży. Kodeks Cywilny wprawdzie nie określa dokładnej formy takiego dokumentu, to zawsze warto przygotować taką umowę kupna-sprzedaży w formie pisemnej. Sprzedający będzie przecież musiał udokumentować sprzedaż ubezpieczycielowi, gdy wypowie umowę, a kupującemu przyda się do rejestracji.

Oświadczenie o stanie technicznym pojazdu

Dla dobra sprzedającego w umowie kupna-sprzedaży samochodu warto zawrzeć oświadczenie, że kupujący zna stan techniczny auta i że nie będzie dochodził praw z tego powodu u sprzedającego. Taki zapis chroni sprzedawcę. Czy wobec tego kupujący nie może nic zrobić, jeśli okaże się, że samochód jest niesprawny? W takiej sytuacji może skorzystać z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Najważniejsze elementy

Umowa kupna-sprzedaży samochodu zakłada, że sprzedający wyda rzecz i przeniesie własność na kupującego, a kupujący rzecz odbierze i zapłaci sprzedawcy umówioną cenę. Ważnym elementem umowy kupna-sprzedaży jest data i miejsce, w którym zawarta jest umowa. Wpływa to na termin rejestracji samochodu, a także ma związek z jego ubezpieczeniem.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Dodatkowe dokumenty

Umowa kupna-sprzedaży oznacza przeniesienie własności pojazdu na kupującego. Dlatego razem z kluczykami sprzedawca przekazuje dowód rejestracyjny wraz z kartą pojazdu, a także potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC. Jeśli samochód został sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać dokument, który potwierdza, że została rozliczona opłata recyklingowa, opłaty celne i należne podatki (czyli akcyza).

Jeśli dobrze przygotujemy umowę kupna-sprzedaży samochodu kupujący nie będzie miał problemów z jego rejestracją.

Co trzeba wpisać do umowy kupna sprzedaży?

Sporządzając umowę kupna sprzedaży samochodu, nie można zapomnieć o wpisaniu poprawnych danych sprzedawcy i kupującego. Na umowie kupna-sprzedaży samochodu nie może też zabraknąć:

 • opisu marki samochodu;
 • roku jego produkcji;
 • numerów nadwozia i silnika;
 • numeru rejestracyjnego;
 • numeru karty pojazdu;
 • aktualnego przebiegu;
 • koloru;
 • ceny, po której samochód jest sprzedawany;
 • informacji o tym, kiedy samochód będzie przekazany kupującemu;
 • określenia, kto poniesie koszty związane z zawarciem umowy;
 • podpisów.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – przykładowy druk

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)