Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa najmu okazjonalnego – wzór z omówieniem

3
Podziel się:

Najem okazjonalny to obecnie najbardziej popularny sposób udostępniania swojej nieruchomości najemcom. Dzieje się tak głównie z powodu jego najbardziej atrakcyjnej dla właściciela nieruchomości formy.

Umowa najmu okazjonalnego ma formę pod wieloma względami korzystną dla właściciela nieruchomości
Umowa najmu okazjonalnego ma formę pod wieloma względami korzystną dla właściciela nieruchomości (Fotolia)

Umowa najmu okazjonalnego wzór dokładnie opisuje prawa właściciela, a więc chroni go przed wieloma nieprzewidywalnymi sytuacjami.

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego jest uregulowana przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów. Aby móc ją wykorzystać, konieczne jest spełnienie kilku przesłanek.

Umowa najmu okazjonalnego wzór musi zostać zawarta na czas określony, nie dłużej jednak niż na 10 lat. Dodatkiem do niej jest pisemne oświadczenie najemcy ze wskazaniem konkretnego lokalu, do którego dana osoba ma możliwość wyprowadzenia się, gdy umowa najmu wygaśnie. Dodatkowo właściciel tej wskazanej nieruchomości musi napisać oświadczenie o zgodzie na przyjęcie najemcy pod swój dach. Ważnym elementem wyróżniającym umowę najmu okazjonalnego jest dobrowolne poddanie się egzekucji przez najemcę i opróżnienie lokalu mieszkalnego. Wynajmujący korzystający z umowy najmu okazjonalnego zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu w ciągu 14 dni do właściwego urzędu skarbowego.

Wszystkie te elementy zawierać musi umowa najmu okazjonalnego wzór. Brak spełnienia którejkolwiek z tych przesłanek automatycznie oznacza nieważność umowy.

Wzór umowy najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny to pierwszy krok w stronę zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa przez osobę wynajmującą mieszkanie. Jednak aby mieć większe bezpieczeństwo dochodu z tytułu wynajmu swojej nieruchomości, należy zadbać o właściwe zapisy w umowie.

Przede wszystkim należy do umowy najmu okazjonalnego wprowadzić zapisy mówiące o prawach i obowiązkach obu stron. Lokator na przykład zobowiązany jest do zachowania ciszy nocnej, dbałości o mieszkanie i sprzęty, nieposiadania zwierząt (jeżeli taka jest wola właściciela obiektu). Umowa najmu okazjonalnego wzór powinna również zawierać informacje na temat sposobu rozliczania mediów. Niektóre z nich, takie jak prąd lub internet mogą zostać nawet przepisane na najemcę.

Odpowiednie zapisy znaleźć można także w przepisach o ochronie lokatorów oraz w Kodeksie cywilnym. Umowa najmu okazjonalnego musi także jednoznacznie rozstrzygać sprawę rozliczeń z urzędem skarbowym. Im więcej szczegółów zawartych będzie w umowie, tym większa jest szansa, że współpraca z najemcą przebiegnie dobrze.

Umowa najmu okazjonalnego – płatności

Istotną kwestią przed podpisaniem umowy najmu jest zastanowienie się, w jaki sposób wyglądać ma rozliczanie mediów i płatność czynszu do spółdzielni lub wspólnoty. Prawo nie podaje gotowego sposobu na rozwiązanie tego, a więc dopuszczalna jest dowolność.

Jednym ze sposobów jest zastosowanie ryczałtu, czyli lokator płaci łączną, taką samą co miesiąc kwotę za wszystko. Opłata jest niezależna od kosztów zużycia mediów. Inne rozwiązanie, najbardziej popularne, to ustalenie ryczałtowej opłaty i dodanie do niej opłat za zużycie mediów według liczników. Jeszcze innym sposobem rozliczania jest zdecydowanie się na czynsz najmu i dodanie do niego opłat. Wówczas właściciel lokalu pobiera swoją opłatę (zysk dla siebie), natomiast to lokator jest odpowiedzialny za opłacenie czynszu do spółdzielni i uregulowanie rachunków za media. Jeżeli więc w trakcie wynajmu czynsz wzrośnie, to kwotą tą zostanie obciążony lokator.

Umowa najmu okazjonalnego wzór jest bardzo potrzebna, ponieważ na tej bazie stworzyć można swój własny dokument, najlepiej chroniący interesy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Essam
4 lata temu
Ale słabe...nic tu nie ma
JIMMY
4 lata temu
To gdzie jest ten wzór umowy,bo albo mam słaby wzrok albo go zapomniano umieścić.
Pola
5 lata temu
Gdzie tu informacja o podpisaniu umowy u notariusza?