Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

0
Podziel się:

Jeśli pracujesz tylko na umowie o dzieło, to nie licz na emeryturę z ZUS, zwolnienie lekarskie i prawo do leczenia w publicznej służbie zdrowia.

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć
(arrakasta - Fotolia.com)

Zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło pozwala, przy takim samym wynagrodzeniu brutto zarobić _ na rękę _ o 15, a w niektórych przypadkach nawet o 20 procent więcej niż na umowie o pracę. To wszystko jednak kosztem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jakie znaczenie ma brak ubezpieczenia dla pracującego tylko na umowie o dzieło? Po pierwsze, nie dostanie on emerytury z ZUS, nie może też również liczyć na zwolnienie lekarskie (tutajdowiesz się o nim więcej) ani nie ma prawa do leczenia w publicznej służbie zdrowia. Jedynym rozwiązaniem na korzystanie z bezpłatnej pomocy medycznej jest zgłoszenie do niej przez członka rodziny (jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz tutaj)
.

Może też zdecydować się na dobrowolne, samodzielne opłacanie składki zdrowotnej. Jej wysokość nie będzie jednak obliczana od jego wynagrodzenia (według stawki 9 procent), ale od średniej krajowej pensji w poprzednim kwartale, ogłaszanej przez prezesa GUS.

Kiedy dzieło, a kiedy zlecenie?

Oba typy to tak zwane umowy cywilnoprawne, a to znaczy że reguluje je kodeks cywilny. Według niego _ przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia _. Innymi słowy, podstawą umowy jest osiągnięcie konkretnego, sformułowanego w niej rezultatu. Dzieło może mieć charakter niematerialny (na przykład organizacja imprezy lub nauczenie konkretnej umiejętności) lub materialny (na przykład przeprowadzenie remontu lub wykonanie sesji zdjęciowej).

Umowa o dzieło różni się od zlecenia sposobem sformułowania przedmiotu umowy. Zatem na przykład wykonanie analizy prawnej w konkretnej sprawie jest dziełem, ale już usługę konsultacji prawnej należałoby traktować jako zlecenie.

Na _ śmieciówce _ zarobisz więcej

Paradoksalnie umowy, które są nazywane _ śmieciowymi _ pozwalają zarobić więcej, niż umowa o pracę przy takim samym wynagrodzeniu brutto. To wszystko jednak kosztem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

W przypadku umów o dzieło jedynym potrąceniem z kwoty brutto jest zaliczka na podatek dochodowy. Podstawą obliczenia podatku jest kwota brutto pomniejszona o koszty uzyskania przychodu. Zazwyczaj stanowią one 20 procent, ale w niektórych przypadkach mogą zostać zwiększone do 50.

Dzieje się tak w przypadku, gdy wraz z podpisaniem umowy następuje przeniesienie praw autorskich do wykonanego dzieła na zamawiającego. Jeśli dziełem jest utwór, na przykład strona internetowa, tekst reklamowy lub utwór muzyczny, który będzie później wykorzystywany przez zamawiającego, to zastosowanie wyższych kosztów uzyskania przychodu będzie uzasadnione.

Przykład 1

W wyjątkowych przypadkach z tytułu umowy o dzieło również mogą być odprowadzone składki. Stanie się tak, jeśli zamawiającym jest aktualny pracodawca wykonującego. Wtedy wysokość składek do ZUS oblicza się od powiększonej podstawy wymiaru.

Przykład 2

Po ubiegłorocznej reformie umów zleceń (mają być objęte składkami ZUS od 1 stycznia 2016 roku) minister Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w dalszej kolejności na _ ozusowanie _ czekają już umowy o dzieło. Póki co jednak nie ma w tej kwestii projektu ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl

Uniknij opóźnień wypłaty zasiłku przez ZUS Trzeba dostarczyć komplet poprawie wypełnionych dokumentów do najbliższego inspektoratu. Sprawdź jakie.
Sprawdź, ile kosztuje zatrudnienie pracownika Oto obowiązki pracodawcy jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Zwrot podatku nie szybciej niż po 25 dniach W niektórych przypadkach możesz poczekać nawet 180 dni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)