Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa o pracę. Wzór dokumentu

0
Podziel się:

Umowa o pracę jest popularnym sposobem zatrudnienia pracownika. Warto pamiętać, że umowa o pracę ma określone wymagania. Musi bowiem zawierać określone elementy.

Umowa o pracę może być zawarta na czas określony lub nieokreślony
Umowa o pracę może być zawarta na czas określony lub nieokreślony (Fotolia)

Najważniejsze w umowie o pracę jest dokładne określenie rodzaju pracy, a także wpisanie miejsca, gdzie będzie ona wykonywana i wynagrodzenia, które zostanie wypłacone za tę pracę. Wynagrodzenie wpisane w umowie o pracę jest zawsze w kwocie brutto. Jeśli nie zostało to określone w umowie, to domniemywa się, że dniem rozpoczęcia pracy jest dzień, w którym podpisano umowę.

Jest jeszcze jeden element. W umowie o pracę musi być określony czas pracy, czy pełnie on w pełnym, czy niepełnym wymiarze.

Umowa o pracę – specyfika

Warto pamiętać, że umowa o pracę może być zawarta dowolnie. Oczywiście nie mogą w niej znaleźć się warunki mniej korzystne niż te określone przez kodeks pracy. Umowa o pracę gwarantuje bowiem:

  • płatny urlop wypoczynkowy;
  • możliwość dalszego szkolenia;
  • otrzymanie zasiłku chorobowego;
  • branie pod uwagę długości zatrudnienia przy wyliczaniu przyszłych uprawnień (np. emerytalnych).

Jeśli mamy umowę o pracę, zawsze są od wynagrodzenia pobierane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także oczywiście zaliczka na podatek.

Umowa na czas określony

Umowę na czas określony zawiera się na określony z góry czas wskazany przez pracodawcę i pracownika. Jeśli pracodawca zawiera dwie kolejne umowy na czas określony z tym samym pracownikiem, to trzecią traktuje się, jakby była umową na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony może być rozwiązana za porozumieniem stron albo za wypowiedzeniem. Ten drugi wariant stosuje się dla umów zawartych, na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Umowa na czas nieokreślony

Umowę o pracę na czas nieokreślony można rozwiązać za porozumieniem stron w dowolnym dniu. Pracodawca musi podać przyczynę rozwiązania takiej umowy. Umowę taką można też rozwiązać za wypowiedzeniem. Jego długość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy.

Wypowiedzenie nie może być złożone, gdy pracownik jest w ciąży albo przebywa na zwolnieniu chorobowym. Umowa o pracę musi być sporządzona w formie pisemnej.

Wzór umowy o pracę

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)