Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa pożyczki. Co powinna zawierać umowa pożyczki?

1
Podziel się:

Umowa pożyczki określa zasady postępowania związane z pożyczką. Czym jest umowa pożyczki? Jakie elementy powinna zawierać? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej
Umowa pożyczki może być zawarta w formie ustnej (Lehtikuva/EAST NEWS)

Umowa pożyczki – definicja

Umowa pożyczki to najprościej rzecz ujmując przeniesienie własności konkretnej sumy pieniędzy albo jakieś określonej rzeczy na drugą osobę, z tym że biorący zobowiązany jest oddać taką samą kwotę lub rzecz takiej samej jakości.

Czym jest umowa pożyczki?

W umowie pożyczki chodzi o to, że określone rzeczy, które przekazuje pożyczający, stają się własnością osoby, która pożyczkę bierze. Trzeba jednak pamiętać, że to przekazanie jest tymczasowe, ponieważ osoba, która wzięła pożyczkę, będzie musiała oddać to, co pożyczyła. Żeby mogło dojść do zawarcia umowy pożyczki, muszą się na to zgodzić obie strony.

Jak zawrzeć umowę pożyczki?

Wystarczy, by umowa pożyczki była zawarta ustnie i będzie ważna. Radzimy jednak by dla celów udowodnienia, że do zawarcia jej doszło, sporządzić umowę pożyczki pisemnie. Jeden z sądów stwierdził nawet w orzeczeniu, że potwierdzeniem tego, że doszło do zawarcia umowy pożyczki, może być pokwitowanie, że odebrano pieniądze. Pożyczka nie musi być odpłatna. Można pożyczyć innej osobie coś w formie grzecznościowej. Wtedy całość podobna jest raczej do umowy użyczenia. Gdy jednak pożyczkodawca ma zamiar na pożyczce skorzystać, każe sobie zapłacić odsetki.

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Forma odstąpienia od umowy pożyczki zależy od tego, kto chciałby tego dokonać. Trzeba pamiętać, że dający pożyczkę, czyli pożyczkodawca, może zrezygnować z umowy i nie udzielić pożyczki, gdy zdaje sobie sprawę, że pożyczkobiorca nie będzie w stanie oddać pożyczonych pieniędzy. Taka możliwość jednak nie będzie występować, gdy pożyczkodawca wie o złym stanie finansowym pożyczkobiorcy, a jednak decyduje się mu pożyczyć.

Podsumowując: jeśli istnieje szansa, że zwrot pożyczki nie jest możliwy, to pożyczkodawca ma prawo odstąpić od takiej umowy. W takiej jednak sytuacji to pożyczkodawca musi wykazać, że ten, któremu pożycza pieniądze lub rzeczy, nie jest w stanie ich oddać. Prawo daje swobodę, jeśli chodzi o formę odstąpienia. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli warunki pożyczki zostały spisane, to i odstąpienie powinno być przygotowane w tej samej formie.

Jak wygląda sprawa roszczenia z tytułu umowy pożyczki?

Jeśli pożyczkodawca nie zdecyduje się przekazać przedmiotu pożyczki, to biorący pożyczkę nie może dochodzić żadnych roszczeń po pół roku od terminu, w którym ustalono wydanie rzeczy. Jeśli takiego terminu nie określono, a umowa została wypowiedziana przez pożyczkodawcę, to biorący pożyczkę musi zwrócić ją maksymalnie w ciągu sześciu tygodni.

Co powinna zawierać umowa o pożyczkę?

  • Koniecznie trzeba wpisać datę oraz miejsce, gdzie umowa została zawarta.
  • Należy też określić bardzo dokładnie strony umowy. Wpisać, kto jest pożyczkodawcą, a kto pożyczkobiorcą. Oprócz imion i nazwisk warto podać dane dokumentów tożsamości i PESEL, a gdy jedna ze stron jest przedsiębiorcą, również NIP lub numer wpisu do KRS.
  • Dokładnie opisać przedmiot umowy. Jeśli pożyczane będą pieniądze, to wpisać kwotę, jeśli rzeczy to w sposób wyczerpujący i pozwalający na jednoznaczną identyfikację.
  • Jednym z istotniejszych zapisów będą warunki zwrotu pożyczki. W tym akapicie warto napisać, czy pożyczka objęta jest oprocentowaniem, czy trzeba oddać całość jednorazowo, czy można w ratach. Warto dodać, że zwrot pożyczki może nastąpić w innej walucie niż ta, w której pożyczka była udzielana.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Flora Scott
2 lata temu
Dzień dobry z tej strony, Am Mrs Flora Scott, prywatny pożyczkodawca. Oferujemy pilne pożyczki świąteczne i pożyczki osobiste na obchody kończące rok. więc skorzystaj z tej okazji już teraz!!! jeśli jesteś zainteresowany pilną pożyczką z jakiegokolwiek powodu finansowego, nie wahaj się skontaktować z nami za pośrednictwem (flora_scott@outlook.com), aby uzyskać więcej informacji na temat tej transakcji pożyczki. Z pozdrowieniamiPani Flora