Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa przedwstępna kupna mieszkania. Kiedy się przydaje i jak ją sporządzić?

0
Podziel się:

Zakup mieszkania wiąże się zazwyczaj z wieloma stresującymi formalnościami, z którymi normalnie rzadko ma się do czynienia. Kupujący może być zmuszony do zmierzenia się z wieloma trudnościami, których można łatwo uniknąć. Umowa przedwstępna kupna mieszkania to jeden z pierwszych kroków do zyskania własnego mieszkania.

Z umowy przedwstępnej kupna mieszkania skorzystamy na pierwotnym i wtórnym rynku nieruchomości
Z umowy przedwstępnej kupna mieszkania skorzystamy na pierwotnym i wtórnym rynku nieruchomości (Fotolia)

Umowa przedwstępna kupna mieszkania obowiązuje zarówno w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, jak również wtórnym. Za każdym razem i tak będziesz musiał wypełnić i przygotować konkretne dokumenty. W ten sposób rozpoczynasz procedurę przyznawania kredytu, którą musi przejść przeważająca większość kupujących. Dobrze przygotowana umowa przedwstępna sprzedaży lub umowa deweloperska może zagwarantować bezpieczeństwo przyszłych transakcji. Jakie są czynniki, o których myślimy przy podpisaniu tak ważnego dokumentu?

Różne rodzaje umów

Umowa przedwstępna kupna mieszkania stanowi zobowiązanie do zawarcia ostatecznej umowy, która przenosi tytuł własności na kupującego. Powinna zawierać następujące informacje:

  • przedmiot: mieszkanie, powierzchnia całkowita, adres;
  • data zawarcia ostatecznej umowy;
  • cena;
  • numer księgi wieczystej nieruchomości.

Zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży jest niezbędne, jeżeli nabywca planuje zaciągnięcie pożyczki na zakup nieruchomości. Niniejsza umowa może przybrać formę:

Powszechna umowa cywilnoprawna wydaje się mniej skomplikowana i ma swoje zalety, ponieważ nie wiąże się z żadnymi kosztami notarialnymi. Jednakże nie zabezpiecza transakcji, jak czyni to akt notarialny. Jeżeli sprzedawca zdecyduje się odstąpić od umowy, możemy się jedynie spodziewać zapłaty odszkodowania. Dlatego, jeśli naprawdę chcemy kupić konkretną nieruchomość, warto zawrzeć wstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. W przypadku odstąpienia przez sprzedającego od naszych ustaleń, nadal możemy domagać się zawarcia ostatecznej umowy w sądzie.

Umowa przedwstępna kupna mieszkania – jak sporządzić?

W sieci znaleźć można pełno przykładów, na których możesz oprzeć swoją umowę. Jednak aby mieć pewność, że umowa przedwstępna kupna mieszkania będzie napisana prawidłowo, najlepiej skonsultować ją z prawnikiem. Należy pamiętać, że każdy rodzaj transakcji jest odmienny.

Umowa deweloperska

W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym pierwszym krokiem jest zawarcie umowy deweloperskiej. Ta nazwa to umowa przedwstępna kupna mieszkania właśnie od dewelopera. Przyznaje ona nabywcy tytuł do konkretnej nieruchomości. Od 2012 roku umowa deweloperska musi zostać zawarta u notariusza. Dzięki temu osoba dokonująca zakupu nieruchomości może mieć pewność, że firma wywiąże się ze swojego zobowiązania i na przykład z powodu długów dewelopera kupujący nie zostanie na lodzie. Umowa przedwstępna kupna mieszkania ma za zadanie również podanie ostatecznej ceny zakupu nieruchomości. Jest to więc rodzaj dobrego zabezpieczenia.

Umowa przedwstępna to dopiero początek

Umowa przedwstępna kupna mieszkania stanowi dopiero początek formalności. Następnie nabywca mieszkania zatroszczyć się musi o jego finansowanie, a więc na przykład zaciągnąć kredyt w banku. Zwieńczeniem procedur będzie zawarcie umowy ostatecznej. W trakcie trwania każdego etapu niezbędne jest zadbanie o sprawy formalne, tak aby móc cieszyć się całkowitym bezpieczeństwem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z prawnikiem. Umowa przedwstępna kupna mieszkania zazwyczaj chroni sporą sumę pieniędzy, a więc wszystko musi się zgadzać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)