Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości. Jak ją przygotować?

1
Podziel się:

Pierwszym formalnym krokiem prawnym przy nabyciu nieruchomości jest zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości ma za zadanie określenie ogólnych warunków sprzedaży uzgodnionych przez nabywcę i sprzedającego.

Umowę przedwstępna sprzedaży nieruchomości warto zawrzeć u notariusza
Umowę przedwstępna sprzedaży nieruchomości warto zawrzeć u notariusza (Shutterstock.com)

Umowa jest podpisywana przez obie strony i dyktuje sposób, w jaki następuje podpisanie umowy ostatecznej, czyli rzeczywista sprzedaż i przeniesienie własności nieruchomości.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – elementy

Typowe cechy wstępnej umowy na nieruchomość obejmują nazwy kupującego i sprzedającego (imię i nazwisko, adres, dane kontaktowe, numer dowodu osobistego), opis prawny lub przynajmniej adres nieruchomości oraz datę planowanego sfinalizowania umowy. Ważny jest zapis dotyczący ostatecznej ceny nieruchomości, ponieważ pozwala on obu stronom na poczucie bezpieczeństwa, że nic nie zmieni się w obrębie chęci zakupu i uzgodnionej kwoty.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości musi zostać odrębnie podpisana na każdej swojej stronie, co gwarantuje, że każda ze stron zapoznała się i rozumie jej postanowienia.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – dlaczego się ją zawiera?

Powody, dla których podpisuje się umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, są różne, ale podstawą jest staranie się kupującego o kredyt hipoteczny w banku. Otrzymuje się go na konkretne mieszkanie lub dom, dlatego do składanych do banku dokumentów załączyć trzeba także umowę przedwstępną zawartą z osobą prywatną lub z deweloperem.

Umowa przedwstępna daje czas na zapewnienie finansowania nieruchomości, a z drugiej strony pozwala także sprzedającemu na oczyszczenie domu ze swoich rzeczy i znalezienie dla siebie innego miejsca do zamieszkania. Jest to więc korzystne dla obu stron.

Rozważania

Przygotowując wstępną umowę na nieruchomość, kupujący zwykle życzy sobie przepisu, który pozwala mu zrezygnować z zamknięcia transakcji bez kary, jeśli nie może uzyskać odpowiedniego finansowania, aby zapłacić za nieruchomość.

Sprzedawcy preferują negocjacje z potencjalnym nabywcą, który jest wstępnie zatwierdzony w przypadku kredytu hipotecznego na nieruchomość. W innym przypadku, jeżeli bank odmówi udzielenia kredytu, sprzedający zostaje na przysłowiowym lodzie, a w międzyczasie nie szukał już innych kupujących. Taka sytuacja zawsze sporo komplikuje.

Błędne przekonania

Powtarzające się nieporozumienie związane ze wstępną umową o sprzedaży nieruchomości polega na tym, że umowa przenosi prawo własności nieruchomości ze sprzedającego na kupującego. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości w rzeczywistości jedynie wyznacza etap i określa ogólne parametry ostatecznej transakcji sprzedaży i przeniesienia własności, procesu, który ma miejsce w późniejszym terminie.

Sprzedaż i kupno nieruchomości to długotrwały i dość skomplikowany proces, związany także ze sporymi nakładami finansowymi. Obie strony nie ufają sobie na tyle, żeby te negocjacje pozostawić tylko w formie ustnej. Najlepiej jest więc taką umowę zawrzeć przed notariuszem.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – ramy czasowe

Strony mają prawo wynikające z prawodawstwa, aby samodzielnie ustalić termin, w którym musi nastąpić zamknięcie. Innymi słowy, strony ustalają datę, w której kupujący ma mieć środki gotowe na zakup nieruchomości i dla sprzedającego, aby zapewnić, że tytuł własności jest wolny od wszelkich zastawów i gotowy do przeniesienia własności. Ustalenie tej daty powinno nastąpić po wspólnym porozumieniu obu stron.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jarek
5 lata temu
Naganianie na drogie zakupy ciag dalszy