Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowy darowizny samochodu. Podatek, elementy umowy, odwołanie darowizny

2
Podziel się:

Skutkiem umowy darowizny samochodu jest bezpłatne przekazanie samochodu obdarowanemu. Darczyńca musi być właścicielem pojazdu, który jest darowany.

Przedmiot darowizny powinien być wyraźnie określony w treści umowy darowizny samochodu
Przedmiot darowizny powinien być wyraźnie określony w treści umowy darowizny samochodu (pixabay.com / CC0)

Przepisy nie określają ograniczeń dotyczących osoby, która może zostać obdarowana.

Sporządzanie umowy darowizny samochodu

Umowa darowizny samochodu powinna być sporządzona na piśmie. Znacznie ułatwi to np. procedurę rejestracji na nowego właściciela. Umowa darowizny samochodu nabiera mocy w momencie, gdy samochód zostaje przekazany obdarowanemu, a także przeniesione zostają prawa własności.

Przy sporządzaniu umowy darowizny samochodu trzeba dobrze określić wartość pojazdu. Wszystko dlatego, że darowizna jest opodatkowana. Żeby obliczyć obciążenie podatkowe, trzeba będzie poznać wartość samochodu. Prawidłowe określenie wartości jest ważne przede wszystkim dla obdarowanego, bo to on będzie musiał ustalić należny podatek, złożyć zeznanie podatkowe w tej sprawie i w razie konieczności go zapłacić.

I tutaj ważna uwaga. Jeśli ta sama osoba obdarowała nas więcej niż jeden raz, to trzeba doliczyć do tego wartość wszystkich rzeczy, które otrzymaliśmy od niej w ciągu ostatnich 5 lat.

Podatek od darowizny samochodu

W poprzednich akapitach stwierdzamy, że darowizna samochodu jest obciążona podatkiem. Istnieje jednak wyjątek, dotyczący również wszystkich innych darowizn. Jeśli darowizna jest przeprowadzona między członkami najbliższej rodziny (obdarowany to np. rodzic lub dziecko, albo wnuk), to taka darowizna zwolniona jest z podatku. Żeby jednak takie zwolnienie zachować, trzeba zgłosić fakt darowizny urzędowi skarbowego w terminie 6 miesięcy od momentu, gdy taką darowiznę otrzymaliśmy. Darowizny nie trzeba zgłaszać, jeśli wartość samochodu nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Aktualnie jest to 9637 zł.

Elementy umowy darowizny samochodu

Żeby umowa darowizny była prawidłowa, powinna konkretnie oznaczać strony umowy, a także datę i miejsce zawarcia umowy. Ważnym elementem jest też właściwe oznaczenie przedmiotu darowizny. W przypadku samochodu będzie to na pewno marka, a także rok produkcji, numer silnika, pojemność, nr nadwozia i numer rejestracyjny.

Na umowie darowizny darczyńca powinien zawrzeć oświadczenie, że jest właścicielem tego samochodu, a inne osoby nie mają wobec niego żadnych roszczeń.

Umowa darowizny samochodu musi też zawierać oświadczenie składane przez obdarowanego, że ten przyjmuje samochód jako darowiznę. Dobrze też, żeby obdarowany wpisał liczbę przekazanych mu darowizn, a także stopień pokrewieństwa łączący go z darczyńcą. W umowie dobrze jest też określić, kto poniesie koszty związane z zawarciem takiej umowy.

Czy darczyńca może się wycofać z podarowania samochodu?

Zdecydowanie tak. Powodem do odwołania darowizny, która nie została jeszcze wykonana, jest np. takie pogorszenie stanu majątkowego darczyńcy, że podarowanie samochodu będzie stanowiło spory uszczerbek dla jego utrzymania. Jeśli darowizna jest już dokonana, a darczyńca będzie miał np. kłopoty finansowe, to obdarowany powinien, w ramach tego, że się wzbogacił, pomóc w dostarczeniu środków, pozwalających na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Taki obowiązek nie będzie ciążył na obdarowanym, jeśli ten odda samochód, który otrzymał od darczyńcy.

Poza tym darczyńca może odwołać darowiznę, gdy obdarowany dopuszcza się tzw. rażącej niewdzięczności. Chodzi m.in. o utrudnianie życia swoim zachowaniem. Musi to być celowe i świadome. Żeby odwołanie darowizny było skuteczne, trzeba je złożyć na piśmie. Na odwołanie darowizny, darczyńca ma dwa lata. Po tym czasie nie można już w żaden sposób uzyskać zwrotu rzeczy podarowanej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Myśliciel
3 lata temu
Czy jest wymagany podpis Obdarowanego na wniosku do sądu? Żona z którą w trakcie rozwodu może nie chcieć tego podpisać przed złożeniem, ale w sądzie jestem w stanie udowodnić, że ja zapłaciłem za auto i było zarejestrowane na mnie jeszcze przed zawarciem ślubu z moich pieniędzy (nie wspólnych). Dodatkowo mamy rozdzielność, czy to coś komplikuje?
specjalista
4 lata temu
Artykuł zgodny z przepisami, wiedza w pigułce dla laików... i chyba o to chodzi.