Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Uproszczenia przepisów dla małych firm. Sejmowa komisja za pakietem MŚP

28
Podziel się:

4 mld zł w ciągu dekady mają zaoszczędzić przedsiębiorcy dzięki uproszczeniu przepisów, jakie proponuje resort przedsiębiorczości. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się za przyjęciem tzw. pakietu MŚP.

Szkolenia BHP w warsztatach samochowodych nie będą obowiązkowe.
Szkolenia BHP w warsztatach samochowodych nie będą obowiązkowe.

Przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pakiet miesiąc temu został przyjęty przez rząd i następnie trafił do Sejmu.

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się w poniedziałek za przyjęciem, wprowadzając jedynie poprawki językowe i redakcyjne.

Zobacz także: Wideo: zmiany w leasingu aut. Min. Emilewicz: otwarcie na przedsiębiorców, którzy dzisiaj nie mogą korzystać

Komisja nie uwzględniła postulatów Państwowej Inspekcji Pracy, która opowiedziała się przeciw ograniczeniu szkoleń okresowych BHP. PIP przekonywał, że spowoduje to spadek poziomu bezpieczeństwa w niektórych firmach, między innymi z branż produkcji odzieży, handlu czy napraw pojazdów.

Jedną z głównych zmian w pakiecie jest wprowadzenie statusu tzw. małego podatnika w PIT i CIT. Będzie dotyczył firm o sprzedaży do 2 mln euro rocznie, gdzie obecnie jest to 1,2 mln euro.

Ponadto wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Do tego jednorazowo można będzie rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł.

Zlikwidowany zostanie też obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników administracyjno-biurowych w branżach, które są najmniej wypadkowe.

Skrócony zostanie także, ze 150 do 90 dni, termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

porady
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
konrad
4 lata temu
Od kiedy to mechanicy mają małą wypadkowość w pracy? I od kiedy to mechanik jest pracownikiem administracyjny - biurowym, a nie fizycznym? "Szkolenia BHP w warsztatach samochowodych nie będą obowiązkowe" "Zlikwidowany zostanie też obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników administracyjno-biurowych w branżach, które są najmniej wypadkowe.
tz
4 lata temu
szkolenia to jedno badania kontrolne to drugie... zwykle to tak naprawdę fikcja, nawet w dużych zakłądach
Ola
4 lata temu
a kto teraz w złodziejskiej POlszy żydowskiej przestrzega BHP
Zs
4 lata temu
Pierwsza dobra decyzja tego rządu..... tylko że z tym nie tak szybko jak z dniem wolnym jej ekscelencji.
Jaan
4 lata temu
Pisałem na ten temat już wcześniej i powtórzę: -brak jest nauczycieli BHP, żadna szkoła wyższa nie kształci nauczycieli z BHP, -żadna szkoła w Polsce już nie ma przedmiotu BHP na świadectwach ukończenia tej szkoły, a ministerstwo pracy zlikwidowało szkolenie podstawowe z BHP, uważając, że robi to szkoła. NIKT NICZEGO NIE ROBI!!! -Twórcy prawa - Komisja Sejmowa ds. MŚP, a o szkoleniach BHP ma wypowiedzieć się Komisja Ochrony Pracy, czy nikt o tym nie pamięta? To ona ma decydujący głos na temat przepisów BHP. Życzę opamiętania w tych niebezpiecznych decyzjach!!!
...
Następna strona